הנהלת "פורום לתורה" מאחלת לכל חו"ר שנה טובה ומתוקה, שנת בריאות ושלווה. שימלא ה' לבנו משאלות טובות, וימלא משאלות לבנו לטובה. אכי"ר

אודות "בית מדרש הגר"א"

יעקב שלם
נתן תודה: 637 פעמים
קיבל תודה: 567 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: "נותנים באמונה"

שליחה על ידי יעקב שלם » 28 אפריל 2019, 00:14

משכנות יעקב כתב:
27 אפריל 2019, 23:58
אנן מה נעני אבתריה
מה המסר של הדברים שדברי הגר"א היו נכונים לשעתם או שאימצנו דרך אחרת?

משכנות יעקב
נתן תודה: 78 פעמים
קיבל תודה: 160 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 28 אפריל 2019, 00:59

יעקב שלם כתב:
28 אפריל 2019, 00:14
משכנות יעקב כתב:
אנן מה נעני אבתריה
פרשנויות, זה כבר אנחנו יכולים להגיד כל מיני אופנים
וכבר כתבתי בדיון זה לעיל, מה שאני חושב
אבל הופתעתי שבבית בריסק יאמרו בפשיטות שטוב שעל ידי שחיו יחד לקחו המעלות אלו מאלו, תהיה כוונתם אשר תהא.

פותח הנושא
נחפשה דרכינו
נתן תודה: 73 פעמים
קיבל תודה: 72 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נחפשה דרכינו » 28 אפריל 2019, 06:44

משכנות יעקב כתב:
28 אפריל 2019, 00:59
יעקב שלם כתב:
28 אפריל 2019, 00:14
משכנות יעקב כתב:
אנן מה נעני אבתריה
פרשנויות, זה כבר אנחנו יכולים להגיד כל מיני אופנים
וכבר כתבתי בדיון זה לעיל, מה שאני חושב
אבל הופתעתי שבבית בריסק יאמרו בפשיטות שטוב שעל ידי שחיו יחד לקחו המעלות אלו מאלו, תהיה כוונתם אשר תהא.
כנראה שהוא דבר כ"כ אמיתי, שאפילו בבית בריסק מודים לו...

הנופל
נתן תודה: 148 פעמים
קיבל תודה: 80 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הנופל » 28 אפריל 2019, 14:07

המשך הזמן - תשעט - תכנייה.pdf
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

תלמיד חבר
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 25 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תלמיד חבר » 28 אפריל 2019, 22:17

החפץ להחכים כתב:
14 אפריל 2019, 23:47
כאחד שישב בכמה משעוריו של הרב אוריה וממש הצטערתי על שלא ראיתי את האשכול הזה עד עכשיו ולא יכלתי להגן על בית מדרש הגר"א
אוכל לומר שאין שם שום דבר שלא יוכל להתאים לאדם כזה או אחר ואין שם שום התנשאות משום סוג שהוא אם כי זהו סוג מאוד מסוים של אנשים שנהנים מהדברים האלא
ולכן יש כאלה שלא נהנים ולכן עומדים ומוצאים לעז עליהם
כאדם שגם ישב בשיעוריו של הרב אוריה וכל שאר האנשים סביבו אני רוצה להעמיד את הדברים אין ח"ו במקום זה דיבורים שאסור לומר אותם וזהו גופא הסיבה שאנשים חושבים שמקום זה הוא מסוכן כי הם אינם יודעים מה קורה שם אני כאדם שמאוד הסתקרנתי הלכתי לשם וכן הייתי שם בהמשך הזמן ושמעתי את האנשים ראוי להציב לדעתי את הרב אוריה עינבל בצד אחד ואת יתר המרצים בצד השני מי שיודע הרב אוריה הוא אדם שגדל על ברכי החרדיות בצורה מוחלטת אם לא הבני ברקית והוא תלמיד של רב דב לנדא שאיתו הוא מתייעץ על כל צעד ולכן כאדם מהצד נראה לי שעל אף שהדברים שעליו מדבר הרב אוריה הם אינם יותר מאשר ספורט תורני הם בוודאי אינם דברים בעייתים שנוגדים את רוח החרדיות לדעתי הם מגיעים מיצרתיות מחשבתית ותו לא.
לעומת זאת האנשים שסביבו אלה שהם תלמידיו אבל אינם תלמידיו אלא תלמידי השיטה שהיהדות היא אינה בהכרח עיסוק בתורה אלא גם למשל באיך חיו הראשונים ע"י איזה צורת מניהגות והאם גזענות ישנה בתורה או לא שזה כבר קשור יותר לדעתה של התורה בענינים אלה הם לדעתי אנשים שחלק מדבריהם הם דברי סרק ושטות ובדרך כלל כשאנשים צעירים מתעסקים בשאלות שגדולי הדור מחליטים עליהם והם כביכול בונים את דעתם בעצמאות גם הם מגיעים לישורת אחת הניפוח שהם מנפחים את עמצם נותן להם להתעסק עם דברים יותר גדולים ולהחליט החלטות גם דנות משאר הקונצנזוס החרדי לא שאני מתנגד בצורה קבועה לרעיונותיהם אלא אני מתנגד על איך שהם הגיעו ודברים אלא הם יכולים להוביל לבאר שחת.

באמונתו יחיה
נתן תודה: 67 פעמים
קיבל תודה: 46 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי באמונתו יחיה » 29 אפריל 2019, 20:56

אצטרף לדברי @תלמיד חבר היות שגם לי יצא לא אחת להשתתף בהרצאותיו הפריעה לי נקודה אחת והיא שמתיישבת קבוצת בחורים שלא בהכרח יצאו ברגע זה מבית המדרש וד"ל ודנים במעשה האבות בלא שום אחריות.
אך עדיין יש שם בחורים ואברכים שלוקחים את הדבר ברצינות וכובד ראש מתבקש
לעניין חרדיותו והימצאותו בתוך המחנה של הרב אוריה אעיד שבהיותי באחד מהמפגשים איתו הוזכר ע"י אחד מהמשתתפים שמו של השנה ופירשניק הידוע ברוך שפינוזה שר"י ואוריה סירב לחזור על שמו ותמה איך אפשר להזכיר שם של רשע כזה בתוך ביהמ"ד והיה אפשר לראות שזה ממש מפריע לו (סילחו לי אם זה נשמע כמו סיפורי צדיקים :oops: )

מממממ
נתן תודה: 36 פעמים
קיבל תודה: 58 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מממממ » 03 ינואר 2020, 12:47

הגר"ד כהן שליט"א דיבר בחריפות נגדם במסיבת חנוכה בישיבת חברון

חכם באשי
נתן תודה: 33 פעמים
קיבל תודה: 214 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 03 ינואר 2020, 12:50

מממממ כתב:
03 ינואר 2020, 12:47
הגר"ד כהן שליט"א דיבר בחריפות נגדם במסיבת חנוכה בישיבת חברון

ואני שמעתי שלפני כחצי שנה הגרמ"ה הירש שליט"א גם כן נכנס לעובי הקורה, והביע דעתו כנגדם (לא אוכל לפרט בדיוק מה שמעתי, כי מסתמא כטיבם של שמועות זה לא יהיה מדוייק)

חנינא בני
נתן תודה: 12 פעמים
קיבל תודה: 59 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חנינא בני » 05 ינואר 2020, 12:48

בלבול מח, אוריה ענבל תלמיד של הגרמ"ה ובקשר טוב איתו וגם תומך בו
כמו"כ הרב אייכנשטיין תומך בהם, ואף הופיע בכנס 'נותנים באמונה'
ר' דוד כהן חושב אחרת

נדיב לב
נתן תודה: 182 פעמים
קיבל תודה: 781 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 05 ינואר 2020, 13:37

חכם באשי כתב:
11 אפריל 2019, 01:22

האמת היא, הרגשת הלב שלי, כי 'משהו' שם לא "מריח" טוב, אבל אין לי חוש 'ריח'.. בשביל זה צריך 'להכיר', אבל אני לא מכיר כדי לדעת, לכן אני שואל, ומחפש תשובה. (יסוד הסיבה היא תיעוד שראיתי בעבר את אוריה ענבל - שאיך שאני מבין הוא האחראי על כל הארגון הנ"ל - מוסר שיחה 'בלימוד' בפני סטודנטים וסטודנטיות באונברסיטת ת"א כמדומני, אישית, פשוט הגעיל אותי. לא שיחה מוסרית, לא חיזוק, לא כלום. פשוט להפוך את ה'תורה' ל'מדע' וחכמה להראות 'להם'.. אם מישהו יוכל להביא לינק לשיעור הזה, בתקוה שאין כאן משום לפ"ע).

בזמנו גם צפיתי בשיעור המדובר. פשוט מחפיר

אוריה עינבל מרצה באתר רציו אמונה. ומתעסק שם בשאלות של כפירה ואמונה. והבחורים התמימים סופגים את השאלות הבעיתיות לעומת תשובותיו הבעיתיות בסגנון של אין תשובה אמיתית לאמונה

@חכם באשי כפי שהערת מספר פעמים באשכול על ניקים שנרשמו רק בשביל לשווק את בית מדרש... של ענבל וזה נכון. הם גם מעלים דיון תמים בפורום והכל בשביל לקשר לענבל שעסק בזה באותו שבוע. מסיונריות במיטבה.
דוגמה אחת מהפורום viewtopic.php?f=68&t=7958

חכם באשי
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 05 ינואר 2020, 14:34

חנינא בני כתב:
05 ינואר 2020, 12:48
בלבול מח, אוריה ענבל תלמיד של הגרמ"ה ובקשר טוב איתו וגם תומך בו
כמו"כ הרב אייכנשטיין תומך בהם, ואף הופיע בכנס 'נותנים באמונה'
ר' דוד כהן חושב אחרת
כתבתי שאין רצוני להאריך בשמועות לא מבוססות. אבל בכל זאת מה שכתבת אינו סותר.

כי שמעתי אז בנוסף, כי הגרמ"ה הירש שליט"א, עם כל הסתייגותו החליט שלא לצאת כנגדו, וזאת לאור כך שהגיע למסקנה שהתועלת שמגיעה על ידי הרב ענבל [הוא מתעסק עם נוער בעייתי וכו'], גדולה יותר מהנזק שמביא.

חנינא בני
נתן תודה: 12 פעמים
קיבל תודה: 59 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חנינא בני » 05 ינואר 2020, 16:02

האמירה של 'נדיב לב' שאוריה ענבל מרצה באתר רציו אמונה, מראה בדיוק שמרוב להיטותו להכפיש, אין לו שום מושג אפילו על מי הוא מדבר לאוריה ענבל אין שום קשר לאתר, מה גם שאין אף אחד ש"מרצה באתר", באתר כותבים מאמרים, או מובאות הרצאות. אוריה ענבל לא עוסק בכלל בשאלות של כפירה ואמונה, אבל לקיים את מצוות ההכפשה וההוצאת שם רע הרי מותר לעשות כל שקר שבעולם.

משכנות יעקב
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 05 ינואר 2020, 19:06

היה כתבה ארוכה בהפלס ביום שישי
למה אף אחד לא מתנדב לעלות?

חכם באשי
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 05 ינואר 2020, 20:00

משכנות יעקב כתב:
05 ינואר 2020, 19:06
היה כתבה ארוכה בהפלס ביום שישי
למה אף אחד לא מתנדב לעלות?

יש"כ
קיבלתיו באישי כעת מהרב משכנות יעקב
הפלס 2186 ו טבת 03_01_20(1).pdf
מצו"ב
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

חכם באשי
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 05 ינואר 2020, 20:01

עדיין לא הספקתי לקרוא הנ"ל, ועכ"ז חוששני כי עצם זה שדובר על כך ב"הפלס" יביא כאן לדיון במחוזות אחרים...

כולי תקוה שלא.

נדיב לב
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 05 ינואר 2020, 20:15

חנינא בני כתב:
05 ינואר 2020, 16:02
האמירה של 'נדיב לב' שאוריה ענבל מרצה באתר רציו אמונה, מראה בדיוק שמרוב להיטותו להכפיש, אין לו שום מושג אפילו על מי הוא מדבר לאוריה ענבל אין שום קשר לאתר, מה גם שאין אף אחד ש"מרצה באתר", באתר כותבים מאמרים, או מובאות הרצאות. אוריה ענבל לא עוסק בכלל בשאלות של כפירה ואמונה, אבל לקיים את מצוות ההכפשה וההוצאת שם רע הרי מותר לעשות כל שקר שבעולם.
יתכבד נא להסביר את עדות אחד מתלמידי ענבל
באמונתו יחיה כתב:
15 אפריל 2019, 11:21
ומי שמכיר את הרב אוריה יודע שלדבריו אין תשובה והוכחה משכלת לאמונה

נ.ב איך החי יכול להכחיש החי. באתר רציו ערכים מופיעים מספר מאמרים של אוריה ענבל. לא כתבתי מתוך להיטות ההכפשה אלא לאחר שעברתי על כל הנושאים המשונים שמנסה להחדיר בבחורים במסגרת מדומה של המשך הזמן הישיבתי

מממממ
יצירת קשר:

שליחה על ידי מממממ » 05 ינואר 2020, 21:13

חנינא בני כתב:
05 ינואר 2020, 16:02
באתר רציו כותב יהושע עינבל אחיו של אוריה.
יהושע עינבל ג"כ מרצה בבית מדרש הגר"א.

שומר שבת
נתן תודה: 26 פעמים
קיבל תודה: 15 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שומר שבת » 05 ינואר 2020, 21:34

המאמר הנ"ל הוא כמים קרים על נפש עייפה. טוב שיש מקומות שעוד נשמר רוח הבית המדרש הישן [לא הגר"א..]
מי הוא אחד מראשי הישיבות שכתבו?

שלמה בן דוד 15
נתן תודה: 630 פעמים
קיבל תודה: 37 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שלמה בן דוד 15 » 05 ינואר 2020, 21:47

המאמר הנ"ל כנגד בית מדרשו של ענבל התפרסם בעוד מקומות

בבא קמא
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 121 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בבא קמא » 05 ינואר 2020, 22:30

מישהו טען לי בתוקף שהמאמר הנ"ל נכתב על ידי הגר"א פילץ שליט"א.

נבשר
נתן תודה: 610 פעמים
קיבל תודה: 563 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 06 ינואר 2020, 00:51

נדיב לב כתב:
05 ינואר 2020, 13:37
@חכם באשי כפי שהערת מספר פעמים באשכול על ניקים שנרשמו רק בשביל לשווק את בית מדרש... של ענבל וזה נכון. הם גם מעלים דיון תמים בפורום והכל בשביל לקשר לענבל שעסק בזה באותו שבוע. מסיונריות במיטבה.
אחר שהעלו הכתבה מהפלס השבוע, הוברר שמעלה הנושא לא מצד הבעד לבית מדרש, אלא מעלה את הנושא בשביל להביא את הקדרום לחפור בו.
אני לא כ"כ מבין את הנושא השאלה לא האם זה נכון הדרך או לא האם זה הדרך המסורה מהישיבות (כנ"ל עוד הרבה נושאים שפעם לא היו עושים להסתובב ברחובות מכל צד וסיבה שהיא), אלא הנושא למה הולכים לשם בחורים טובים ורציניים (ואני מכיר כמה וכמה משם) למה? מה הם מחפשים שם, ומה הם מוצאים שם? זה הנושא ואיזה מענה יש שם שאין בישיבות, זה תעודת עניות לישיבות שאין להם מה להציע, או לכל הפחות להחזיק איש צוות שמבין בעניינים האלו, ואדרבא אם זו היא הדרישה היום, על הרבנים להרים את הכפפה, ולא לצעוק נגד, כי ברגע שבחורים ואנשים מרגישים ששם הם גילו את יהדותם לא יעזור והם ישכנעו אחרים לבוא לשם, (לא הבעתי דעה נגד או בעד)
עוד דבר שמעתי שהרב פייבלזון אמר על מה שר' דוד כהן אמר שאת השאלות שמגיעות אלי מבחורי ישיבה הוא לא שומע ולא מכיר בכלל, (דעת לנבון נקל שמדובר על ראש ישיבה שעומד בישיבה למעלה מ 1000 בחורים, האם יש לו מה להציע בתמורה)
ועוד דבר שמעתי שפעם הרב פייבלזון אמר לר' דוד כהן שר' משה שפירא מסכים איתו, (כידוע הוא תלמיד של ר' משה וכן ר' דוד כהן תלמיד שלו), ור' דוד הלך לשאול את ר' משה אז הוא אמר, לא רק שאני מסכים איתו אלא תמנה אותו למשגיח בישיבה שלך. אין בסיפור זה קביעת עובדה בשטח, רק להעמיד בפרופורציות את הנושא.

חכם באשי
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 06 ינואר 2020, 13:10

נבשר כתב:
06 ינואר 2020, 00:51
אחר שהעלו הכתבה מהפלס השבוע, הוברר שמעלה הנושא לא מצד הבעד לבית מדרש, אלא מעלה את הנושא בשביל להביא את הקדרום לחפור בו.

הכתבה הייתה בשבוע האחרון, כאמור.
הדיון כאן מפתח לפני כמה חודשים.

נדיב לב
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 06 ינואר 2020, 13:45

נבשר כתב:
נדיב לב כתב:
05 ינואר 2020, 13:37
אני לא כ"כ מבין את הנושא השאלה לא האם זה נכון הדרך או לא האם זה הדרך המסורה מהישיבות (כנ"ל עוד הרבה נושאים שפעם לא היו עושים להסתובב ברחובות מכל צד וסיבה שהיא), אלא הנושא למה הולכים לשם בחורים טובים ורציניים (ואני מכיר כמה וכמה משם) למה? מה הם מחפשים שם, ומה הם מוצאים שם? זה הנושא ואיזה מענה יש שם שאין בישיבות, זה תעודת עניות לישיבות שאין להם מה להציע, או לכל הפחות להחזיק איש צוות שמבין בעניינים האלו, ואדרבא אם זו היא הדרישה היום, על הרבנים להרים את הכפפה, ולא לצעוק נגד, כי ברגע שבחורים ואנשים מרגישים ששם הם גילו את יהדותם לא יעזור והם ישכנעו אחרים לבוא לשם, (לא הבעתי דעה נגד או בעד)
עוד דבר שמעתי שהרב פייבלזון אמר על מה שר' דוד כהן אמר שאת השאלות שמגיעות אלי מבחורי ישיבה הוא לא שומע ולא מכיר בכלל, (דעת לנבון נקל שמדובר על ראש ישיבה שעומד בישיבה למעלה מ 1000 בחורים, האם יש לו מה להציע בתמורה)
ועוד דבר שמעתי שפעם הרב פייבלזון אמר לר' דוד כהן שר' משה שפירא מסכים איתו, (כידוע הוא תלמיד של ר' משה וכן ר' דוד כהן תלמיד שלו), ור' דוד הלך לשאול את ר' משה אז הוא אמר, לא רק שאני מסכים איתו אלא תמנה אותו למשגיח בישיבה שלך. אין בסיפור זה קביעת עובדה בשטח, רק להעמיד בפרופורציות את הנושא.
@משכנות יעקב העלה את הנושא חודש ויותר לפני שנתפרסמה הכתבה. ובהתיחס למה שכתבת שבחורים טובים ורצינים הולכים לשם. אני לא מכיר בחור טוב ורציני שמעדיף לעסוק בסוגיות של 'פוסט מודרניזם ודמוקרטיה' או תרבות ויהדות [מצוטט מאתר של אוריה ענבל] על פני סוגיות שלמד בתוך הזמן?

נבשר
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 06 ינואר 2020, 14:16

נדיב לב כתב:
06 ינואר 2020, 13:45
@משכנות יעקב העלה את הנושא חודש ויותר לפני שנתפרסמה הכתבה. ובהתיחס למה שכתבת שבחורים טובים ורצינים הולכים לשם. אני לא מכיר בחור טוב ורציני שמעדיף לעסוק בסוגיות של 'פוסט מודרניזם ודמוקרטיה' או תרבות ויהדות [מצוטט מאתר של אוריה ענבל] על פני סוגיות שלמד בתוך הזמן?
דבר ראשון, אני מתנצל על האשמה, אני חשבתי שאתה מדבר על עוררות הנושא של האשכול מאחר שהוא נפתח לפני כחודש, ועכשיו מעוררים אותו מחדש, ואתה טענת (לפי טעותי) שמעוררים את האשכול בשביל לדון בסוגיות שהוא עוסק, וע"ז כתבתי שמעוררי הנושא בגלל הכתבה (ומזה איני חוזר שמעוררי הנושא מפני הכתבה), אם כן אחר שהוברר שטעיתי וכוונתך היתה על פתיחת האשכול חוזרני ומתנצל, הדברים גם מכוונים לרב @חכם באשי .
דבר שני אני לא מבין אמה שאתה כותב "אני לא מכיר", לכן מה זה אומר שאןי בחורים רציניים וטובים שהולכים לשם, אני אומר לך בידיעה ברורה אני מכיר לפחות 6 בחורים רציניים למדנים וטובים מישיבה חשובה בירושלים שהולכים לשם, האם תרצה שמות? 

נדיב לב
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 06 ינואר 2020, 14:19

נבשר כתב:
06 ינואר 2020, 14:16
נדיב לב כתב:
06 ינואר 2020, 13:45
דבר ראשון, אני מתנצל על האשמה, אני חשבתי על עוררות הנושא של האשכול מאחר שהוא נפתח לפני כחודש, ועכשיו מעוררים אותו מחדש, ואתה טענת (לפי טעותי) שמעוררים את האשכול בשביל לדון בסוגיות שהוא עוסק, וע"ז כתבתי שמעוררי הנושא בגלל הכתבה, אם כן אחר שהוברר שטעיתי וכוונתך היתה על פתיחת האשכול חוזרני ומתנצל, הדברים גם מכוונים לרב @חכם באשי .
דבר שני אני לא מבין אמה שאתה כותב "אני לא מכיר", לכן מה זה אומר שאןי בחורים רציניים וטובים שהולכים לשם, אני אומר לך בידיעה ברורה אני מכיר לפחות 6 בחורים רציניים למדנים וטובים מישיבה חשובה בירושלים שהולכים לשם, האם תרצה שמות? 
לא מפקפק באמינותך לרגע. מבחינתך בחור שהולך לשמוע סדרת שיעורים על 'פוסט מודרניזם ודמוקרטיה' [ועוד לדון בהם] על פני סוגיות שלמד תוך הזמן בישיבה, הוא בחור טוב ורציני!

נבשר
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 06 ינואר 2020, 14:24

נדיב לב כתב:
06 ינואר 2020, 14:19
לא מפקפק באמינותך לרגע. מבחינתך בחור שהולך לשמוע סדרת שיעורים על 'פוסט מודרניזם ודמוקרטיה' [ועוד לדון בהם] על פני סוגיות שלמד תוך הזמן בישיבה, הוא בחור טוב ורציני!
שוב זה חוזר למה שאני שאלתי, למה בחור שיש לו טעם והרגשה בסוגיות שלומדים בישיבה, בחורים מוכשרים שמבינים בלומדות, ואף ברוחניות יש להם טעם, מה יש להם לחפש שם, אתה דן על המעשה, אני חושב שאדם צריך לחשוב על המניעים ולא על המעשה, שהוא רק פרי הלב והמניע. ושוב אינך חייב להסכים בגישה זו אלא לדבר נגד,
דוגמא היתה תקופת ההשכלה שבתים דל רבים וטובים נהרסו מבחינה רוחנית ודור שלם אבד, טוב נאמר כנראה שהם לא היו טובים, כי מי שהוא טוב לא הולך לשם, אני לא חושב בגישה הזו, וכידוע תורת המוסר נועדה לעצור בשטף ההשכלה.

מממממ
יצירת קשר:

שליחה על ידי מממממ » 06 ינואר 2020, 20:46

נבשר כתב:
ר' דוד עובד עם הפלס....
יש עוד הרבה ראשי ישיבות שמתנגדים למהלך של הבית מדרש הזה, ואף אחד מהם לא חשוד להשתייכות לפלס...
הפלס סתם נדחף בלי שום קשר.

משכנות יעקב
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 06 ינואר 2020, 23:59

ובכן מי שכתב שהכתבה נכתבה מאת ר' אביעזר, או שלא מכיר את ר' אביעזר או שלא קרא את הכתבה
הכתבה נכתבה ע"י הרב טוקר שליט"א מרמות, ר"י בישב"ק שערי חסד, שבנו האברך הנחמד שהוא גם חתנו של הרח"י קפלן, נתפס לביהמ"ד הגר"א ועד היום לומד חברותא עם הגר"מ מינצברג מרבני בית המדרש.
אולם הגרמ"ה הירש והגר"י איכנשטיין תומכים חד משמעית בביהמ"ד ודברו על כך השבוע מפורשות.
(היה להם ביקורת מסוימת על פיבלזון, שהוא עולם אחר לחלוטין, והישיבה שלו נקראת פתחי עולם, וגם אותו הם כבדו, ואמרו שיש כאלו שזה מתאים להם וחשוב בשבילם).
לגבי ר"ד כהן, מה יש לחדש, והלא ר' דוד מתנגד גם לרב שרייבר, וגם לר' ליב מינצברג, ואפילו מעוניין שלא ישמעו את שיעורי ר' משה שפירא. וא"כ ק"ו לאנשים צעירים תלמידי הנ"ל.
ובעצם הוא ממשיך בזה את הקו של הרב שך שגם התנגד לר' משה, ולרב פינקוס, לרי"ש זילברמן אמר שכל עוד הוא ברובע הוא לא יצא נגדו, וכיו"ב.
וזה בעצם הקו המינימלי של פונוביז וחלק גדול מהישיבות, שלא להוסיף אגדה בשום סגנון שהוא (הרב שך לא אהב גם את זה ששומעים את השיחות של הרב דסלר), ועל ידי כך לא יתערבב בעיקר הלימוד שום דבר צדדי, או לא תלמודי.
מאידך לא חסרו בתי מדרש בישראל בכל דור ודור, שלמדו בעוד אופנים הן בהויות דאביי ורבא, כמו החזו"א מצד אחד, ולמשל אמת ליעקב מצד אחר, ורש"ש, ומנחת חינוך, ועוד ועוד, מגוון סגנונות עצום בכל הארצות והדורות, ובכל מקום לפי מקומו ושעתו ואין קץ לדוגמאות ולשיטות ולמרחבים.
וק"ו באגדה, כמו החסידות והמהר"ל והרמח"ל והרס"ג ואור ה', והדרוש, והפשטנים הראשונים, והפלפול, וההגות, ובתי מדרשות שונים של הסוד, והרמזים, והמחקרים (הטובים), והרציוליים, והמשוררים, וכו' וכו'.
ר' נתן רוטמן ג"כ תומך בביהמ"ד הנ"ל, ומכיר הרבה מהלומדים והמלמדים שם. וכן עוד ת"ח כהגר"מ מינצברג, ועוד.
גם ר' יוסף חברוני תמך בהם, והיה אתם בקשר קבוע, וכן עוד ראשי ישיבות כמו ר' ישראל לנדו, ועוד.
אביא דוגמה ממה שהייתי אצל ר' ברוך רוזנברג לפני כ15 שנה, והיה אז כמה רבנים גדולים שהתנגדו חריף לר' ליב מינצברג, ומו"ר הגר"ש אויערבאך ואחיו הג"ר עזריאל פעלו בכל הכוח אצל הגרי"ש שיתמוך בו, וממילא החולקים גנזו את מכתבם, וגם הגראי"ל שטיינמן חזר בו וקבלו בסבר פנים יפות, ומאידך היו כמה מרבני בני ברק שלא היו מרוצים מכך שבטלה ההתנגדות, כמו הגר"י שפירא, ועוד, והייתי אז אצל הג"ר ברוך רוזנברג כשהגיעו אליו מהגרי"ש שיבטל את התנגדותו, ואמר לי שכמובן לא יעשה שום דבר בניגוד להוראת הגרי"ש, אבל לנו הוא אוחז שלא נלך לשמוע את ר' ליב, והוא נשאר בדעתו להתנגד. ואמר לנו שהסיבה שמישיבת טלז (לפני הושאה) לא הצליחו כמו מישיבות אחרות, בגלל שהיה שם דעות באגדה ומחשבה... וניסינו להתווכח שזה היה בגלל השואה ועוד סיבות ושכן היה בוגרי טלז שגדלו מאד, והניע בידו בביטול, ואמר שאנחנו לא מבינים ודי.
אותו דבר כשהיו מתנגדים לרי"ש זילברמן, הגר"ש תמך בו מאד, ובהספד עליו אמר בהתרגשות גדולה "ישמח לב מבקשי ה" וחזר על כך כמה פעמים, עד שאח"כ אחר הרבנים המפורסמים, אמר לו "מה התכוונת"?...
הרי שמעולם היו כאלו שהתנגדו להרבה דברים של אלו שכבר אינם עמנו, דור או שניים, וטעמם ונימוקם עמם, ואין חדש תחת השמש.
והעיקר שכל אחד ילך בזה עם תלמידי חכמים, ולא מסברת עצמו. אם לומד בחברון ילך עפ"י הגר"ד כהן, ואם לומד במהרי"ל ישמע שיעורי הרב שרייבר, ואם לומד במן ההר ישמע את תורתו של הר"ש ברנד, ואם לומד בזילברמן ילמד אצל ר' אליהו, ור' נתן רוטמן, וכן על זה הדרך. וכמובן לא כאן המקום להכריע בין תלמידי החכמים.

משכנות יעקב
יצירת קשר:

שליחה על ידי משכנות יעקב » 07 ינואר 2020, 00:03

הפלס לא נדחף בלי קשר
אלא הוא ממשיך את הקו של הרב שך, שכל הכיוונים הללו יש להתנגד להם.
וכמובן שר' גרשון למשל, נשאל כבר על ידי ביהמ"ד הנ"ל וגם תמך בהם.
ונהרא נהרא ופשטיה.

מממממ
יצירת קשר:

שליחה על ידי מממממ » 07 ינואר 2020, 20:04

משכנות יעקב כתב:
06 ינואר 2020, 23:59
אולם הגרמ"ה הירש והגר"י איכנשטיין תומכים חד משמעית בביהמ"ד ודברו על כך השבוע מפורשות.
נכון שהרב אייכנשטיין תומך, אבל לגבי הגרמ"ה הירש שליט"א שקר וכזב!! (חוץ מזה הוא נמצא בחו"ל בשבוע האחרון אז איפה בדיוק הוא דיבר על זה מפורש.

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “נושאים בפיקוח [הודעות בפורום זה יפורסמו רק לאחר אישור]”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 0 אורחים