ברכות יב: האם מותר לדרוש דרשות באופן החורג מהמקובל?

כללי הפורום
פותח נושא חדש? שים לב! למען שמירת הסדר הטוב, יש לציין בכותרת הנושא את שם המסכת והדף המדויק עליו נסוב הדיון

פותח הנושא
חזק וברוך
מאמרים: 0
נתן תודה: 231 פעמים
קיבל תודה: 89 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

ברכות יב: האם מותר לדרוש דרשות באופן החורג מהמקובל?

שליחה על ידי חזק וברוך » 16 ינואר 2020, 17:44

ברכות יב, ב
מזכירין יציאת מצרים בלילות. אמר רבי אלעזר בן עזריה: הרי אני כבן שבעים שנה, ולא זכיתי שתאמר יציאת מצרים בלילות עד שדרשה בן זומא. שנאמר: למען תזכר את יום צאתך מארץ מצרים כל ימי חייך. ימי חייך - הימים, כל ימי חייך - הלילות; וחכמים אומרים: ימי חייך - העולם הזה, כל - להביא לימות המשיח.

וברש"י:
כבן שבעים שנה - כבר הייתי נראה זקן, ולא זקן ממש, שבאת עליו שיבה יום שהעבירו רבן גמליאל מנשיאותו ומינו רבי אלעזר בן עזריה נשיא, כדאיתא לקמן בפרק תפלת השחר (דף כח א) ואותו היום דרש בן זומא מקרא זה.

וזה דבר מופלא, שבאותו יום שעלה ראב"ע לנשיאות - בו ביום דרש בן זומא מה שדרש, ואומר דרשני.

יתכן שר"ג לא התיר לדרוש דרשות החורגות ממה שהיה מקובל בידם, ורק אחר שהעבירוהו מנשיאותו הותרה הרצועה.

ועי' גמ' לקמן דף כח, א (שציין אליה רש"י):
תנא: עדיות בו ביום נשנית, וכל היכא דאמרינן בו ביום - ההוא יומא הוה. ולא היתה הלכה שהיתה תלויה בבית המדרש שלא פירשוה.

(האם אפשר להוציא מזה מסר לזמנינו?)

יהודי תמים
נתן תודה: 15 פעמים
קיבל תודה: 46 פעמים
יצירת קשר:

Re: ברכות יב: האם מותר לדרוש דרשות באופן החורג מהמקובל?

שליחה על ידי יהודי תמים » 16 ינואר 2020, 18:42

בדיוק אתמול הבאתי את הגמ' הזאת כדוגמא לכך שישנם דרשות מחדשות.
viewtopic.php?f=24&t=8165&p=108162#p108162

וראה שם מתחילת האשכול.

וחבל שישנם עמי ארצות שכל מילה שמישהו אומר, אפי' אם הוא ת"ח בקנה מידה, זה מיד הופך אותו לאפיקורס, כי זה דבר חדש שלא שמענו מהרב'ה... ולא בוחנים את החידוש לגופו לפי העניין.

ayedavid
משתמש ותיק
נתן תודה: 164 פעמים
קיבל תודה: 127 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ayedavid » 16 ינואר 2020, 20:18

חזק וברוך כתב:
16 ינואר 2020, 17:44
יתכן שר"ג לא התיר לדרוש דרשות החורגות ממה שהיה מקובל בידם, ורק אחר שהעבירוהו מנשיאותו הותרה הרצועה

חזק וברוך כתב:
16 ינואר 2020, 17:44
(האם אפשר להוציא מזה מסר לזמנינו?)

בלי להביע דעה בעניין: על הצד שאסור לחרוג מהמקובל, כיוון שדבריך הנ"ל נכנסים לגדר דרשה החורגת מהמקובל (על אותו צד, אני לא אומר שכך), הם בטח לא יכולים להוות ראיה לכך שמותר לעשות את זה.

פותח הנושא
חזק וברוך
נתן תודה: 231 פעמים
קיבל תודה: 89 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חזק וברוך » 16 ינואר 2020, 20:26

העיר לי מישהו, שבזה מובן מדוע נאמרה כל מסכת עדיות בו ביום, והוא פלא, מדוע הושפע שפע רב דווקא לאותו היום.
אלא באמת התנאים חשבו על דרשותיהם הרבה לפני כן, אך כל עוד ששימש ר"ג בנשיאות, ליבא לפומא לא גליא, וכאשר נתמנה ר"א בן עזריה אמרו כולם באותו היום בבית המדרש את מה שהיה טמון בליבם עידן ועידנים.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “ברכות”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: יושב אוהלים | 1 אורח