מפוצל מתוך אשכול כשרות הרב *אליהו* רוטנברג על מלונות בחו"ל

יהודי

משתמש ותיק
אולי מי שיודע ומבין בענין יתן סקירה על רמות הכשרות של נותני הכשרות במלונות.

הקטן למאד

משתמש ותיק
זה בדיוק הבעיה שמי שאומר דעה בזה אומר מכח אנשים הנוגעים בדבר, ואל תצעקו כאן לשה"ר וכד', אין כוונתי להרב זריצקי באופן פרטי אלא כענין כללי אשר ברור וידוע לכל שכל אחד שיש לו נגיעות נפסל לדון בדברים כאלה. רק אציין לדוגמא רב חשוב מאד שאיני מפקפק בכשרותו אמר [שמעתי מכלי ראשון שהוא בעצמו רב חשוב מאד] על הכשר מפורסם ומוחזק שמאכילים שם נבילות וטריפות, כך שלפעמים בתת מודע אדם מושפע [אלא א"כ נאמר דהוא צודק וכל העולם טועים] ופרשת שוחד תוכיח [אע"פ שלחזו"א שוחד הוא גהז"כ כידוע] ובכה"ג לחומרא יש להחמיר אולי, אך לקולא לא ניתן לסמוך בכלל!!!!

יודע ספר

משתמש ותיק
מעשה שהיה!!! בכמה אברכים שנסעו לתפילה על אחד מחבריהם בהר מירון מקום קבורת התנא האלו' רשב"י זיע"א, בדרך חזור חפשו משהו לאכול ולא מצאו כשר, וכמובן עלה העניין של הרבנים המכשירים ללא כשרות כדו' 'מומחי הכשרויות הנ"ל', ואז אחד שטען בתוקף שהכל שקר ורעות רוח רצה להוכיח דבריו לחבריו יושבי הרכב, הוא התקשר בחיוג ציבורי [רמקול] לאחד מ'מומחי הכשרות' ושאל אותו כבוד הרב מסעדת 'על האש' בצומת גולני היא כשרה או לא? [השם של המסעדה והצומת הם דוגמא בעלמא] והרב ההוא אמר מיד 'כשר כשר כשר ללא שום פקפוק אני מכיר את המקום זה בסדר גמור'. עד כאן השיחה, ואז החברה באוטו נתגלגלו מצחוק רם כי את אשר הבנתם הבנתם- לא הייתה בזה מסעדה כזו לא בשמה ולא במיקומה- הכל הבל ורעות רוח...............

הקטן למאד

משתמש ותיק
לכאור' מצוה לפרסם את שם ה"מומחה כשרות" הנ"ל, וביודעי ומכירי כמה סיפורים דומים, שעליהם נאמר מצוה לפרסם, וכבר ידוע על מומחה כשרות שנותן הכשר לדברים שהוא חושב שלא צריכים כלל הכשר

אריך

משתמש ותיק
אני גם שמעתי מידיד שתפס "מומחה כשרות" אחד בשינוי מן האמת, בחתונה אחת שהיתה תחת "השגחתו", והוא התחייב שמביאים עופות מכשרות מסויימת, והאברך הלך למטבח וראה עופות מהכשר אחר.

מבקש

משתמש רגיל
הקטן למאד אמר:
לכאור' מצוה לפרסם את שם ה"מומחה כשרות" הנ"ל, וביודעי ומכירי כמה סיפורים דומים, שעליהם נאמר מצוה לפרסם, וכבר ידוע על מומחה כשרות שנותן הכשר לדברים שהוא חושב שלא צריכים כלל הכשר
אני איני יודע אם מצוה / מותר לפרסם וצריך לשאול רב מומחה ללשון הרע (אל דאגה, הוא לא נוגע) , אך אם זו מצוה וכבודו יודע ומכיר סיפורים דומים, יקיים נא כבודו את המצוה (כמובן לאחר שאלת רב כנ"ל)

הקטן למאד

משתמש ותיק
לכן כתבתי לכאור' ובאמת צריך שאלת חכם, ובמיוחד כאן שאין דיני נאמנות, דאין הציבור מכיר אותי, ולא אני אחרים, ומנין להם לסמוך עלי כלל, וא"כ מה יועיל אם אומר, אך מי שיכול להביא טלפון פרטים שם מספר הסיפור וכד' יעשה שאת חכם.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
אם ידוע ממקור אמין לכאורה פשוט שצריך להודיע את זה. אמת שהשומעים אינם יודעים מי עומד מאחורי הניק אבל עכ"פ למיחש בעי. מסתמא עדיף לשאול בכל אופן מה צריך להגיד ובאיזה צורה, אבל אם יש חיוב להגיד א"א לפטור עצמך בטענה שצריך לשאול, אלא אדרבה יש לשאול ולנהוג בהתאם.
לכאורה צריך לשנות שם האשכול מאחר שלא יצא שום בירור לגבי הרב רוטברג ונהפך לדיון כללי על מה שיש לספר על מכשירים ומומחי כשרות.

Yeshiv

משתמש רגיל
יש בעיא כלליות שהציבור הרחב לא מודעים לזה - הבד"ץ עד"ח כותבים מפורש במדריך שלהם שאין להם שום השגחה על קייטרינג וכדומה מה היוצא מחוץ לכותלי המטבח של הקייטריג לאולמות וכדומה. לכן יש הרבה שמזמינים קייטרינג לבריתות וכו' לכל מיני אולמות בכל העיר ובעצם אין אחד שלוקח אחריות שהאוכל הזה באמת הגיע מהקייטרינג ההוא ואין מי שדואג על ההלכות של המשלוח אם ע"י יהודי שומר תו"מ ומאיפה כל הכלים וכו'. בקיצור אין שום השגחה ואין מי שלוקח אחרוית. וזה גם בחתונות - יש רק שש אולמות בירושלים שיש השגחה גם על עצם הסעודה וכו'. מי שרוצה יכול להזמן משגיח לאירוע מהעד"ח בתוספת 450 שקל [כמדומני] והם יתלו פתק שאירוע זו תחת השגתחם עם שם של המשגיח וכו'.
וכך הוא מקובל בכל חו"ל לעשות בכל אירועים וכאן זה נושא שלא מטופל כראוי. והמכשולים ידועים למבינים בכשרות.

יהודי פשוט

משתמש רגיל
בנוגע לרב רוטנברג ביודעי ומכירי קאמינא ( אחי נשוי לבתו) ואין עליו כל חשש ופקפוק.
אמת שהרב זריצקי לא מחזיק ממנו אבל כבר אמר חכם אחד: שבנוגע לאיסור ושלילה אין לסמוך כי שמא מנגיעה בא לו אבל להתיר, אין אדם חוטא ולא לו.
וא"ת מי אני שתסמכו עלי. אף אני אענה כנגדכם ואומר, מעיקרא מאי קסבר מר השואל.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
יהודי פשוט אמר:
בנוגע לרב רוטנברג ביודעי ומכירי קאמינא ( אחי נשוי לבתו) ואין עליו כל חשש ופקפוק.
האם אפשר ליתן יותר פרטים על ההכשר.
על איזה הכשרים הוא סומך ונותן להכניס מוצריהם? איזה בשר ועופות הוא מאשר.
האם יש לו משגיח תמידי כל זמן שאין הכל נעול כשהמפתחות ביד המשגיח או שהוא סומך על יוצא ונכנס או מצלמות?
מי המשגיחים שלו, אנשי מקצוע העוסקים בכשרות כל השנה עבור הכשרים מוכרים או בחורים שאינם לומדים הרבה הרוצים קצת כסף, או אולי משהו באמצע.
לא כתבתי הכל אפשר לספק עוד פרטים אם יש לך.

יהודי

משתמש ותיק
פותח הנושא
מחילה לכל המכירים למיניהם, זה שהרב רוטנברג הוא ירא שמים מרבים ובעל מידות תרומיות אינו קשור כלל וכלל לנושא דידן, כשרות הוא מקצוע ממש, וצריך לדעת איך להתנהל מול אנשים ולדעת על מי לסמוך ועל מי לא, ועוד הרבה עניינים חשובים שבלעדיהם לא תועיל כל יראת שמים.
בנוגע למומחי הכשרות למיניהם, יש שאלה עקרונית והיא מיהו שהסמיך את אותם מומחים? מישהו שמבין? מישהו העיד שהם מבינים או שבגלל שהם עונים בבטחון עצמי מופלג?

הקטן למאד

משתמש ותיק
דווקא הייתי יותר מפחד בחוסר ירא"ש, עם ירא"ש וחוסר התפשרות מספיק ידע טוב, החשש הגדול הוא עיגול פינות. כן נראה לענ"ד, אמנם עבדכם באמת לא מתיימר להבין בעניני כשרות, אך וודאי היסוד שחשוב מאד מאד ירא"ש, נראה לי נכון. שמעתי פעם מיהודי צדיק ותמים שעבד כמשגיח כשרות בחנות פלאפל שללא המסר"נ שלו מזמן היה שם איסורים ממש. כמו"כ שמעתי מיהודי ת"ח חשוב מאד ששמע משגיח חשוב בכשרות נכבדה שאמר לו אע"פ שאני המשגיח והכשרות טובה בקושי ניתן לאכול [והיה מודבר אמנם על פסח]

יודע ספר

משתמש ותיק
אני רוצה להבהיר שלא הייתה כוונתי בסיפור הנ"ל על הרב רוטנברג הנ"ל הוא בלתי מוכר אצלי כלל ואיני יודע מה טיבו אך בל תמהרו להסיק מסקנות מהסיפור הנ"ל לגביו. אני לעצמי ע"ד משל איני סומך על שום מומחה כשרות ועל שום דבר שמגיע מאדם יחיד שאינו יוכל לבדוק כל כך הרבה מוצרים ללא צוות וללא מעבדה וללא השגחה זה נראה לי סיפור מפוברק או עוד דרך יצירתית וראש יהודי לעשות כסף בדיוק כמו שהעדה"ח נותנים הכשר לאקנומיקה, שמפו, ניילונים, כוסות ח"פ, מזלגות, סקוטשברייט, פתילות לחנוכה, ושמן למאור.

לוי

משתמש רשום
יודע ספר אמר:
כמו שהעדה"ח נותנים הכשר לאקנומיקה, שמפו, ניילונים, כוסות ח"פ, מזלגות, סקוטשברייט, פתילות לחנוכה, ושמן למאור.
מה שהעדה נותן הכשר להדברים הנ"ל מדובר רק לפסח, והם בהכרח צריכים הכשר, אף שפלסטיק חד פעמי אינם צריכים הכשר, אמנם האריזה שנעשה כידוע ע"י נערים חולי נפש וכדו', וצריכים שמירה שלא יאכלו אז חמץ ויפול פירורים בתוכם.
וכן שמפו וסבון אם יש בהם תערובות חמץ אסור בהנאה.
והשמן למאור צריכים הכשר גם לכל השנה, לאלו המקפידים להדליק לשבת ובפרט בחנוכה עם שמן זית, וידוע שהרבה שמן זית בשוק הם מזויפים.

ואשרי מי שאינו מזלזל.

כבוד שמים

משתמש ותיק
הקטן למאד אמר:
וכבר ידוע על מומחה כשרות שנותן הכשר לדברים שהוא חושב שלא צריכים כלל הכשר
אינני מבין מה ההבדל בין הכרעת נותן ההכשר בשאלות, שודאי יש בהם שאלות קשות, להכרעה עקרונית בדבר שלא צריך הכשר (כמו ההכשרים על הפאות)...

הקטן למאד

משתמש ותיק
כי אם אתה חושב שלא משנה מה מכניסים שם זה כשר באופן גורף, א"כ למה לעשות ביזנס ולמכור חלק ככשר וחלק לא, תפיץ שהכל כשר וגמרנו.

יודע ספר

משתמש ותיק
הקשקוש הזה שצריך הכשר בגלל האריזה הוא טיעון טפשי עד כדי גיחוך, כי באותה מידה צריך כשרות על הנילון בו עוטפים את המגזין של העדה לקראת חג הפסח, ועל זה אין כשרות, וגם לא על הנילון שמדריך הכשרות עטוף בו, ותשאל את המבינים בהעדה ויודו לך בפה מלא שהכל עניין של כסף, אז אל תהיה בבקשה יותר צדיק מהאפיפיור.

תמים

משתמש רגיל
באמת נשמע לי רדוד לדון על הכשר של אדם פרטי בכזה פורום דברי שבח לא ישמעו כי אולי אחיו נשוי לבתו וכיוצא דברי לה"ר הם ללא תועלת כי לא מכירים את הכותב אז סתם להתקשק אז גם אני הוספתי משהו

יהודי

משתמש ותיק
פותח הנושא
אם יביאו אנשים ברי סמכא שמכירים את ההכשר שלו זה מאוד יועיל, ואולי אפשר לפתוח אשכול לקשקושים.

יהודי

משתמש ותיק
פותח הנושא
Yeshiv אמר:
יש בעיא כלליות שהציבור הרחב לא מודעים לזה - הבד"ץ עד"ח כותבים מפורש במדריך שלהם שאין להם שום השגחה על קייטרינג וכדומה מה היוצא מחוץ לכותלי המטבח של הקייטריג לאולמות וכדומה. לכן יש הרבה שמזמינים קייטרינג לבריתות וכו' לכל מיני אולמות בכל העיר ובעצם אין אחד שלוקח אחריות שהאוכל הזה באמת הגיע מהקייטרינג ההוא ואין מי שדואג על ההלכות של המשלוח אם ע"י יהודי שומר תו"מ ומאיפה כל הכלים וכו'. בקיצור אין שום השגחה ואין מי שלוקח אחרוית. וזה גם בחתונות - יש רק שש אולמות בירושלים שיש השגחה גם על עצם הסעודה וכו'. מי שרוצה יכול להזמן משגיח לאירוע מהעד"ח בתוספת 450 שקל [כמדומני] והם יתלו פתק שאירוע זו תחת השגתחם עם שם של המשגיח וכו'.
וכך הוא מקובל בכל חו"ל לעשות בכל אירועים וכאן זה נושא שלא מטופל כראוי. והמכשולים ידועים למבינים בכשרות.
אני הקטן הייתי בעבר באירוע שהקייטרינג הוא ממטבח בהשגחת העד"ח, ואף הבעלים היו חרדים, וכשעברתי ליד המטבח ראיתי שמשתמשים בחומוס מחברת אחלה [שהוא בהשגחת שא"י, כמובן לא באתי לזלזל ח"ו בהכשר זה, אלא שאינו בהשגחה הנ"ל], כששאלתי אמרו לי שהכל בהשגחת הבד"ץ...
כמו"כ למדתי בכולל שנמצא מעל אולם שמחות, וגם שם הקייטרינג ממטבח בהשגחת העד"ח, וגם שם בעל הקיטרינג חרדי, ופעם עשה שם ארוע חלבי וכמדומה שלמעט הלחמניות בקושי היו שם מוצרים בהשגחת העד"ח.
אין מה להתווכח אם המוצרים שהכניס הינם ג"כ ברמה מהודרת, שהרי מי שהזמין קייטרינג מסוג זה רצה דווקא מכשרות זו.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
יהודי אמר:
אני הקטן הייתי בעבר באירוע שהקייטרינג הוא ממטבח בהשגחת העד"ח, ואף הבעלים היו חרדים, וכשעברתי ליד המטבח ראיתי שמשתמשים בחומוס מחברת אחלה [שהוא בהשגחת שא"י, כמובן לא באתי לזלזל ח"ו בהכשר זה, אלא שאינו בהשגחה הנ"ל], כששאלתי אמרו לי שהכל בהשגחת הבד"ץ...
כמו"כ למדתי בכולל שנמצא מעל אולם שמחות, וגם שם הקייטרינג ממטבח בהשגחת העד"ח, וגם שם בעל הקיטרינג חרדי, ופעם עשה שם ארוע חלבי וכמדומה שלמעט הלחמניות בקושי היו שם מוצרים בהשגחת העד"ח.
אין מה להתווכח אם המוצרים שהכניס הינם ג"כ ברמה מהודרת, שהרי מי שהזמין קייטרינג מסוג זה רצה דווקא מכשרות זו.
מה הכוונה 'בהשגחת העד"ח', שהעד"ח נתנו הכשר להמטבח, וא"כ זה טענה על הדעה"ח ולא רק על הקייטרינג, או שהם הצהירו שכל המוצרים בהכשר העדה"ח?

יהודי

משתמש ותיק
פותח הנושא
יש השגחה על המטבח שבו מבשלים, אבל אם באולם חסר חומוס [במקרה הטוב] וקנו בצרכניה ליד האולם, אין מי שישגיח.

אור זרוע

משתמש ותיק
דבר אחד ברור, ההקפדה על כשרות מהודרת היא שמירה עליונה וערובה לשמירת הנפש ממכשולים חמורים בבתי מלון מפוקפקים.

חלק עליון תַחתִית