מראש ישיבת פחד יצחק הגר"י דיויד שליט"א בעקבות במצב

דיונים תורניים אקטואליים אודות מגיפת הקורונה והשלכותיה באספקלריא של תורה (וכן עדכונים נחוצים בלבד!)
בברכת "והסירותי מחלה מקרבך"
כללי הפורום
= בפורום זה ניתן להעלות דיונים תורניים אקטואליים בלבד =
העלאת דברים אחרים תיאלץ לחסום את המשתמש
עדכונים נחוצים ניתן להעלות בתת הפורום בלבד!

פותח הנושא
מהבהב בחושך
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 38 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

מראש ישיבת פחד יצחק הגר"י דיויד שליט"א בעקבות במצב

שליחה על ידי מהבהב בחושך » 26 מרץ 2020, 16:25

חובת השעה.pdf
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

תריג מצוות
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 41 פעמים
יצירת קשר:

Re: מראש ישיבת פחד יצחק הגר"י דיויד שליט"א בעקבות במצב

שליחה על ידי תריג מצוות » 26 מרץ 2020, 20:46

ישר כח ל'מהבהב בחושך' על כך שהאיר את עיינינו עם המאמר של הגר"י דיויד שליט"א.
בשפתו החכמה והעדינה מעלה ראש הישיבה שליט"א את הבעיה הארורה שכולנו יודעים שקיימת בתוכנו.
כתלמיד בישיבתו בעבר זו התבטאות מאד נדירה שכדאי ללמוד אותה לעומק ולהסיק את המסקנות האישיות שיש בהם על כל אחד ואחד.

שיתא אלפי
נתן תודה: 7 פעמים
קיבל תודה: 36 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיתא אלפי » 26 מרץ 2020, 20:52

כאחד שלא זכה להכיר, לא הבנתי אך הרמזים, איזו התבטאות, ואל מה מכוונים הדברים ?
בתודה מראש.
שיתא אלפי

איש אל רעהו
משתמש ותיק
נתן תודה: 30 פעמים
קיבל תודה: 95 פעמים

שליחה על ידי איש אל רעהו » 26 מרץ 2020, 20:54

תריג מצוות כתב:
26 מרץ 2020, 20:46
בשפתו החכמה והעדינה מעלה ראש הישיבה שליט"א את הבעיה הארורה שכולנו יודעים שקיימת בתוכנו.
כתלמיד בישיבתו בעבר זו התבטאות מאד נדירה שכדאי ללמוד אותה לעומק ולהסיק את המסקנות האישיות שיש בהם על כל אחד ואחד.
המסקנות הם לא אישיות אלא צריכות להיות ציבוריות.

תריג מצוות
יצירת קשר:

שליחה על ידי תריג מצוות » 26 מרץ 2020, 21:07

איש אל רעהו כתב:
26 מרץ 2020, 20:54
המסקנות הם לא אישיות אלא צריכות להיות ציבוריות

נדמה לי שדברי רה"י ר' יונתן דיויד שליט"א ברורים:
כולם מחפשים, מבקשים, ותובעים, מה עליו לעשות. 'במצות פריקה כתיב "כי תראה חמור שואך וגו' עזוב תעזוב עמו", ופירשו חז"ל (עי' ת"א ותיוב"ע) עזוב מה שבלבך ועזור לו. עזוב השנאה שבלב ותעזור לזולתך. ההכרה שאהבת ישראל מחייבת אותו לאהוב יהודי בגלל היותו יהודי ותו לא מידי. הרי אין המדובר כאן במי שהוא אפיקורס או עבריין במעשי , אלא סה"כ במי שיש לו דעה אחרת שונה משלך. מותר לנו להיות כל אחד עם השקפות שונות וחלוקות. אבל ה'אהבת ישראל' לעולם עומדת'.

אני סמוך ובטוח שבכל המחלוקות הקיימות בציבורינו המנהיגים כוונתם לשם שמיים. וגם אם לנו נראה אחרת, מדין אמונת חכמים אנו מצווים להאמין בהם.
הבעיה העיקרית היא בנו האנשים הפרטיים. שמתוך אגו / שנאה / קנאה / תחושת עליונות / גזענות וכדו' אנחנו משתמשים בביטויים לא מכבדים ופוגעים באחר רק בגלל שהוא חושב אחרת / שונה ממנו.

שיתא אלפי
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיתא אלפי » 26 מרץ 2020, 21:57

איש אל רעהו כתב:
26 מרץ 2020, 20:54
תריג מצוות כתב:
26 מרץ 2020, 20:46
המסקנות הם לא אישיות אלא צריכות להיות ציבוריות.
למה רק ?
כל אחד יכול ליישם את זה בחיים שלו, וממילא להשפיע על ביתו וסביבתו.
זה לא רק עניין שצריך שכולם יעשו ביחד, אלא כל אחד בפנ"ע מצווה בזה מן התורה.
הן מצד איסור השנאה, הן מצד מצוות האהבה, והן מצד השייכות לעם הנבחר עם הקדוש כנסת ישראל, רעיתו ויונתו של אבינו שבשמיים.
וצריך להודות באמת אע"פ שהיא מבישה מאד, שהתרגלנו מאד להקל בזה עד בלי די. וכי בגלל שמישהו הוא ציוני או מתנחל או למד אצל הרב צבי יהודה קוק, וכי הותר בגלל זה לא רק לשנוא, אלא אף למעט באהבה וחיבה ורעות וידידות ? הן לאדם הפרטי והן לאלפי אנשים באשר הם כקבוצה, אף שאין זהו הדרך להתחבר עם החילונים, אבל הן לא בזדון ורשע ימרדו בה' רק מתוך מחשבה שכך טוב, הם יהודים כשרים, וההלכה לא מאפשרת להתיר את כל העמודים הללו של עם ישראל רק בכדי שלא נושפע לרעה, ואם יש לנו פחד מזה, אז אנו צריכים למצוא עצה אחרת, שהלא אין המטרה הקדושה מתירה אפילו איסור דרבנן, וכי נתיר שמיטה בזה"ז כדי שלא נושפע לרעה ? וק"ו שכל השנאה שיש לנו מדברים כמו 6/3 ודומיו שאע"פ שהזולת עשה דברים לא טובים, הרי זו נטירה וגם שנאה להמון אנשים שהם לא אשמים שהפוליטקיאים שלהם משכו אותם באף למחוזות שליליים.
והלא הקב"ה הוא לא הביט אוון ביעקב ולא ראה עמל בישראל, ולמה לא נידבק בהנהגה האלוקית של אבינו שבשמיים, שמרוב חיבתו לבניו הוא לא יכול (כביכול) לראות את החסרונות שלהם. ואם נזכור כמה הקב"ה אוהב כל יהודי אפילו אם הוא נופל, גם אנחנו נסתכל אחרת על כך שהוא טועה ומתעה שבוודאי אין זה משנאת השי"ת אלא להיפך מאהבה המקלקלת את השורה וטעויות, כי באמת כל ישראל קדושים ורצוננו לעשות רצונך, וכמו שכל אחד יודע זאת על עצמו מתוך לבו, כך יידע בבירור שגם חבירו מרגיש כך בתוך לבו, וכמו שאני צעקתי בסוף נעילה ה' הוא האלוקים, כך גם הוא.
והלוואי שנזכה בעזהשי"ת קצת לראות ולהרגיש כל זה. וכמו שאמרו משמיה דהבעש"ט זיע"א שהנקודה שבא להכניס בלבבות ישראל ג' אהבות אהבת השי"ת ואהבת ישראל ואהבת תורה. וראה http://chabadpedia.co.il/index.php/%D7% ... 7%90%D7%9C
ובעצם הכל אחד כי קוב"ה אוריתא וישראל חד הוא. וממילא אם אני מרגיש שאני אוהב את התורה אבל איני אוהב כ"כ כל אחד מישראל, הרי זה סימן אשר אינו לטובה שיש בלבי ח"ו איזה שהוא פירוד בין האחדות של קוב"ה אוריתא וישראל.
והרי זה עיכוב בכל העניין דשיתא אלפי שנין.

חדא
משתמש ותיק
נתן תודה: 8 פעמים
קיבל תודה: 89 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חדא » 27 מרץ 2020, 03:05

הבעיה הציבורית היא שיש קבוצות שכל ענינם מתבטא בזלזול ובביקורת ורדיפה כלפי כל מי שחושב אחרת מהם, ואף ת"ח וגדולי ישראל, [
אבל כשהביקורת מופנית כלפיהם הם נזעקים 'מחלוקת!'.

שיתא אלפי
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיתא אלפי » 27 מרץ 2020, 04:17

או קי
אז הם נזעקים
מאכפ"ל
אתה תשתדל להתייחס אליהם באהבה
אתה ואני לא נפתור את הבעיה הציבורית
בא נפתור כל אחד את שלו
עוד מעט נגמרים שיתא אלפי שנין

איש ירושלם
נתן תודה: 63 פעמים
קיבל תודה: 50 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ירושלם » 27 מרץ 2020, 10:32

שיתא אלפי כתב:
26 מרץ 2020, 21:57
וק"ו שכל השנאה שיש לנו מדברים כמו 6/3 ודומיו שאע"פ שהזולת עשה דברים לא טובים, הרי זו נטירה וגם שנאה להמון אנשים שהם לא אשמים שהפוליטקיאים שלהם משכו אותם באף למחוזות שליליים.
חזק ביותר!!!
וללמד סניגוריא על עם הקודש אזכיר שאפי' בתקופות הסוערות ביותר.. וד"ל, ראיתי בני עליה המתגברים וגומלים חסדים בצורה מופלאה!!! 

ואפי' כאשר עיתונים מסוימים היו שטופים בדברי שנאה ל"ע וקישרו כל דמות שלילית לצד שכנגדם החל ב"קורח" האקטואלי, "עשיו" האקטואלי, "דתן ואבירם" האקטואלי, וכלה ב"המורדים מרעילי הבארות" ו"עוקרי סמכות החכמים" (של הצד "שלנו")   רח"ל.

למרות הכל ראיתי ב-2 הצדדים, משפחות ש'שייכות' באופן אדוק לצד אחד ולא נמנעו מלגמול חסד ולהרבות האהבה והאחדות עם שכנגדם ולהתנער מכל האווירה הנוראה אף שהדבר היה קשה לאין ערוך,

צריך להבין שזה היה כרוך במאמצים עילאיים ולא רק בגלל רגשות המפלגתיות, אלא גם ובעיקר מהלחץ שהופעל על כולם, 

למשל, אני מכיר ת"ח חשוב שהעתיק לביתו את מקום לימודו עם החברותא ש'השתייך' לצד השני כדי שלא יפצירו בו להפסיק את החברותא (!) (לבסוף זה לא עזר ובאמת הפסיקו עד היום הזה, אבל נשארו בידידות גדולה.)

איש אל רעהו
משתמש ותיק

שליחה על ידי איש אל רעהו » 27 מרץ 2020, 10:40

איש ירושלם כתב:
27 מרץ 2020, 10:32
שיתא אלפי כתב:
וק"ו שכל השנאה שיש לנו מדברים כמו 6/3 ודומיו שאע"פ שהזולת עשה דברים לא טובים, הרי זו נטירה וגם שנאה להמון אנשים שהם לא אשמים שהפוליטקיאים שלהם משכו אותם באף למחוזות שליליים.
חזק ביותר!!!
וללמד סניגוריא על עם הקודש אזכיר שאפי' בתקופות הסוערות ביותר.. וד"ל, ראיתי בני עליה המתגברים וגומלים חסדים בצורה מופלאה!!! 

ואפי' כאשר עיתונים מסוימים היו שטופים בדברי שנאה ל"ע וקישרו כל דמות שלילית לצד שכנגדם החל ב"קורח" האקטואלי, "עשיו" האקטואלי, "דתן ואבירם" האקטואלי, וכלה ב"המורדים מרעילי הבארות" ו"עוקרי סמכות החכמים" (של הצד "שלנו")   רח"ל.

למרות הכל ראיתי ב-2 הצדדים, משפחות ש'שייכות' באופן אדוק לצד אחד ולא נמנעו מלגמול חסד ולהרבות האהבה והאחדות עם שכנגדם ולהתנער מכל האווירה הנוראה אף שהדבר היה קשה לאין ערוך,

צריך להבין שזה היה כרוך במאמצים עילאיים ולא רק בגלל רגשות המפלגתיות, אלא גם ובעיקר מהלחץ שהופעל על כולם, 

למשל, אני מכיר ת"ח חשוב שהעתיק לביתו את מקום לימודו עם החברותא ש'השתייך' לצד השני כדי שלא יפצירו בו להפסיק את החברותא (!) (לבסוף זה לא עזר ובאמת הפסיקו עד היום הזה, אבל נשארו בידידות גדולה.)
ואני בעיני ראיתי אנשים שלא נותנים הלוואות - גמחי"ם לאנשים מצד מסויים, עד עצם היום הזה!!!
ושלא לדבר על זריקה מכוללים פיטורי נשים ממקומות עבודה, דברים מזעזעים כל לב. אשר ממשיכים עד עצם היום הזה.
איני סבור שמגיפות יעזרו לזה, כי המציאות מוכיחה שגם על  פתחה של גיהנום.. אבל חשוב לדבר על זה ולא להתעלם. כי ההתעלמות עצמה לפעמים היא גם כן עבירה.

איש אל רעהו
משתמש ותיק

שליחה על ידי איש אל רעהו » 27 מרץ 2020, 11:00

איש ירושלם כתב:
שיתא אלפי כתב:
חזק ביותר!!!

עוד לימוד זכות שכזה ואבדנו..

איש ירושלם
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ירושלם » 27 מרץ 2020, 11:05

איש אל רעהו כתב:
27 מרץ 2020, 10:40
איני סבור שמגיפות יעזרו לזה, כי המציאות מוכיחה שגם על  פתחה של גיהנום..
בכל זאת הזמן עשה את שלו,
הרוב נרגעו,
חלף כבר הרבה זמן מהיריקה האחרונה שספגתי,
עיתון הפלס כבר כמעט ולא נגנב מתיבת הדואר שלי,
ילדיי כבר מזמן הפסיקו לחטוף מכות אכזריות,
שכן שהקפיד לסובב את ראשו, כבר מהנהן לי לשלום,
ואפי' עליה לתורה,  נותנים לי.
כלל ישראל הוא גוף אחד ולא מחזיק מעמד עם פירוד,
זה בתוך תוכו של כל אחד ואחד צריך רק לנער את הבוץ
ולהשאיר את הלב זך.

ברור שאש המחלוקת מעמיא ואזלא, 
רק להיזכר באטמוספרה של ה"אש זרה" ששלטה בכל פינה, 
במכתבים האנונימיים בתיבת הדואר,
האיומים על חיינו, וכו' וכו'
זה דבר ברור שהתקופה הזו חלפה כבר ב"ה,
והולכת להתבער מן העולם בסייעתא דשמיא,
ואין טעם להתעקש להמשיך ולשמר אותה ח"ו. 

שיתא אלפי
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיתא אלפי » 27 מרץ 2020, 11:06

איש אל רעהו כתב:
איש ירושלם כתב:
שיתא אלפי כתב:
חזק ביותר!!!

ואני בעיני ראיתי אנשים שלא נותנים הלוואות - גמחי"ם לאנשים מצד מסויים, עד עצם היום הזה!!!
ושלא לדבר על זריקה מכוללים פיטורי נשים ממקומות עבודה, דברים מזעזעים כל לב. אשר ממשיכים עד עצם היום הזה.
איני סבור שמגיפות יעזרו לזה, כי המציאות מוכיחה שגם על  פתחה של גיהנום.. אבל חשוב לדבר על זה ולא להתעלם. כי ההתעלמות עצמה לפעמים היא גם כן עבירה.

על כגון דא נאמר כמו הציטוט שהבאת בעיתו ובזמנו: "רשעים אפילו על פתחה של גיהנם"...
מדברים פה מהעניין של לא להרבות מחלוקת, ובאים אנשים ולא מסוגלים אלא שוב ושוב להתאונן על כך שפגעו בצד שלהם....
שזה בעצם אומר להשמיץ צד מסויים, כמובן ברמז, בבחינת אכלה ומחתה פיה ואמרה לא פעלתי אוון.
ועכשיו כבר אין ברירה, כי הצד השני חייב להסביר כמה שפגעו בו הרבה יותר, וממילא בהכרח שיבוא הבא בתור ויסביר כמה הוא ראה אנשים שהתנהגו לא יפה ב6/3 ובהחרמת עדה קדושה ובאפליית ספרדים ובביזוי של רח"ק ובשונאים מחבלים ור' שאול ובעלז ועדה"ח וגולובנציץ.
ובסוף אין ברירה, ונצטרך להתחיל לחזור לשאלת המליון דולר: "מי התחיל".. ואז הגננת תבוא ותבטל את הריכוז, ותפתח עוד שלשה עיתונים, ותסגור עוד שניים, ויחלקו עוד כמה בתי כנסת, ויעיפו משגיחי כשרות, ויפטרו מקהלות, ויגנבו פירסומות, ויזיפו רבנים, ויקליטו רבניות, ויעשו כנס גדול, וימתאו הלם וזעזוע, ורטט וחיל, ויבואו הניקים ויתחזקו מאד, ואז האברכים המעוררים יתחזקו עוד יותר, ויתלו מודעות ענק, וידברו עם המשפיע, ויחלקו את המקווה לשניים, חצי לטרוריסטים וחצי לכועסים, ואז ישאלו את הבן של האדמו"ר מציקנוב מה דעתו על ללכת לטיש של ר' יונתן. בקיצור בסוף הגננת תתיאש ותקרא לעוזרת ויסגרו את הגן, ויתלו מודעה שהיום אין לימודים.

"חשוב לדבר על זה".... [ציטוט מתוך ההודעה דלעיל] - חשבתי בהתחלה שזו צביעות במיטבה. אבל לא, בעצם זו לא צביעות, זה פשוט מראה לכולנו, לחיות בסמיות עיניים, כבת יענה, כולנו בחוסר מודעות עצמית מביש.
פשוט לסגור את הגן, אין ברירה, צריך לחכות לאלף השביעי. או לעלות לכיתה א'.

בקיצער: אנחנו כולנו נקיים את מה שהר' יונתן דיוד עורר, ונאהב אותך, ונדע שאתה לא אשם, ואם הייתי פוגש אותך ברחוב הייתי רואה כמה מעלות נפלאות יש לך, שהייתי מתבייש איך אני יכול להתגולל עליך ככה כאן. ואם תצטרך איזה מ"מ בפורום אחפש בשבילך כי אנחנו אחים בנים למקום אהובים ורצויים.
ובוודאי עשה תשובה, וגם אם לא, כנראה שהיה סיבה שכך היה צריך לכתוב, וגם אם לא, אני לא ראוי לשפוט אותו, ואדרבא יש לי להתבייש מכל מעלותיו וצדקותיו, וגם מה שכתב כאן, היה מאהבת ישראל, ולא יכולו לראות כבלע את הקודש, ואם ראית צורבא מרבנן דרתח אורייתא קא מרתחא ביה
ואיש לרעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק
ונזכה כולנו לאלף השביעי

איש אל רעהו
משתמש ותיק

שליחה על ידי איש אל רעהו » 27 מרץ 2020, 14:49

שיתא אלפי כתב:
27 מרץ 2020, 11:06
איש אל רעהו כתב:
איש ירושלם כתב:

חזק ביותר!!!

על כגון דא נאמר כמו הציטוט שהבאת בעיתו ובזמנו: "רשעים אפילו על פתחה של גיהנם"...
מדברים פה מהעניין של לא להרבות מחלוקת, ובאים אנשים ולא מסוגלים אלא שוב ושוב להתאונן על כך שפגעו בצד שלהם....
שזה בעצם אומר להשמיץ צד מסויים, כמובן ברמז, בבחינת אכלה ומחתה פיה ואמרה לא פעלתי אוון.
ועכשיו כבר אין ברירה, כי הצד השני חייב להסביר כמה שפגעו בו הרבה יותר, וממילא בהכרח שיבוא הבא בתור ויסביר כמה הוא ראה אנשים שהתנהגו לא יפה ב6/3 ובהחרמת עדה קדושה ובאפליית ספרדים ובביזוי של רח"ק ובשונאים מחבלים ור' שאול ובעלז ועדה"ח וגולובנציץ.
ובסוף אין ברירה, ונצטרך להתחיל לחזור לשאלת המליון דולר: "מי התחיל".. ואז הגננת תבוא ותבטל את הריכוז, ותפתח עוד שלשה עיתונים, ותסגור עוד שניים, ויחלקו עוד כמה בתי כנסת, ויעיפו משגיחי כשרות, ויפטרו מקהלות, ויגנבו פירסומות, ויזיפו רבנים, ויקליטו רבניות, ויעשו כנס גדול, וימתאו הלם וזעזוע, ורטט וחיל, ויבואו הניקים ויתחזקו מאד, ואז האברכים המעוררים יתחזקו עוד יותר, ויתלו מודעות ענק, וידברו עם המשפיע, ויחלקו את המקווה לשניים, חצי לטרוריסטים וחצי לכועסים, ואז ישאלו את הבן של האדמו"ר מציקנוב מה דעתו על ללכת לטיש של ר' יונתן. בקיצור בסוף הגננת תתיאש ותקרא לעוזרת ויסגרו את הגן, ויתלו מודעה שהיום אין לימודים.

"חשוב לדבר על זה".... [ציטוט מתוך ההודעה דלעיל] - חשבתי בהתחלה שזו צביעות במיטבה. אבל לא, בעצם זו לא צביעות, זה פשוט מראה לכולנו, לחיות בסמיות עיניים, כבת יענה, כולנו בחוסר מודעות עצמית מביש.
פשוט לסגור את הגן, אין ברירה, צריך לחכות לאלף השביעי. או לעלות לכיתה א'.

בקיצער: אנחנו כולנו נקיים את מה שהר' יונתן דיוד עורר, ונאהב אותך, ונדע שאתה לא אשם, ואם הייתי פוגש אותך ברחוב הייתי רואה כמה מעלות נפלאות יש לך, שהייתי מתבייש איך אני יכול להתגולל עליך ככה כאן. ואם תצטרך איזה מ"מ בפורום אחפש בשבילך כי אנחנו אחים בנים למקום אהובים ורצויים.
ובוודאי עשה תשובה, וגם אם לא, כנראה שהיה סיבה שכך היה צריך לכתוב, וגם אם לא, אני לא ראוי לשפוט אותו, ואדרבא יש לי להתבייש מכל מעלותיו וצדקותיו, וגם מה שכתב כאן, היה מאהבת ישראל, ולא יכולו לראות כבלע את הקודש, ואם ראית צורבא מרבנן דרתח אורייתא קא מרתחא ביה
ואיש לרעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק
ונזכה כולנו לאלף השביעי
יפה מאוד, אבל מה שאני התכוונתי לומר שאי אפשר לבוא ולהתעלם מכל העוולות - שכפי שכתבתי שעדיין ממשיכים בעיצומם - ולומר אנחנו אוהבים אחד את השני וכו', זה הרבה יותר גרוע מאחטא ואשוב, זה כמו שתדרוך על החבר שלך ותוך כדי הדריכה אתה מבקש סליחה, קודם כל מתקנים את הבעיות הקיימות אחר כך מדברים על העתיד.
בתקווה להבנה.

שיתא אלפי
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיתא אלפי » 27 מרץ 2020, 14:52

אז יאללה, בוא נתחיל להתחשבן.
(לקיים את מה שר' יונתן עורר)
לפי החשבון שלי {כבוחן מן הצד, שאינו שייך כנראה למחלוקת שאתה מתכוון אליה וכו'} יש לצד השני עוד כמה טענות, והוא טוען שאתה התחלת....
אז צריך ללכת לבוררות
או לגננת
רבוש"ע אפילו כחול לבן והליכוד עשו ממשלת אחדות,
ואנחנו לא יכולים
רבוש"ע, שיתא אלפי שנין..
כמה דמעות
משיח נאו.

איש אל רעהו
משתמש ותיק

שליחה על ידי איש אל רעהו » 27 מרץ 2020, 15:02

שיתא אלפי כתב:
27 מרץ 2020, 14:52
אז יאללה, בוא נתחיל להתחשבן.
(לקיים את מה שר' יונתן עורר)
לפי החשבון שלי {כבוחן מן הצד, שאינו שייך כנראה למחלוקת שאתה מתכוון אליה וכו'} יש לצד השני עוד כמה טענות, והוא טוען שאתה התחלת....
אז צריך ללכת לבוררות
או לגננת
רבוש"ע אפילו כחול לבן והליכוד עשו ממשלת אחדות,
ואנחנו לא יכולים
רבוש"ע, שיתא אלפי שנין..
כמה דמעות
משיח נאו.
במחילה, אבל אל תשים מילים בפי שלא אמרתי. אני לא מדבר על התחלה אני מדבר על סוף. האם אנחנו בסוף? זאת אומרת אחרי הכל או שאנחנו באמצע-בעיצומן.
אין לי מה להוסיף יותר מזה. וכל אחד יעשה חשבון נפשו כמה חלק יש לו בזה.

שיתא אלפי
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיתא אלפי » 27 מרץ 2020, 15:26

אני מצטרף למשפט האחרון שכתבת, (ברשותך)
ואצטט אותו כי הוא מוצא חן בעיני:
"כל אחד יעשה חשבון נפשו כמה חלק יש לו.. בפילוגים וניכור בעם ישראל"
וינסה לצמצם את חלקו בחלוקה, אולי אפשר להוריד את קיום מצוות המחלוקת משיעור חזו"א לשיעור הקטן...
ולהרבות אחדות מאיזה צד כל שהוא שאפשר למצוא מפה או משם.

תריג מצוות
יצירת קשר:

שליחה על ידי תריג מצוות » 27 מרץ 2020, 15:28

הדיון כאן חרג מדברי ר' יונתן דיויד לחלוטין.
הוא התכוון למסקנות אישיות ויש כאלו שעדיין דופקים (עם המרפק כמובן) לחבר שלהם על החזה כשהם אומרים 'סלח לנו'.

שיתא אלפי
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיתא אלפי » 27 מרץ 2020, 15:57

איש אל רעהו הסביר לי באישי את כוונתו, שלא מספיק לדבר על אחדות, אלא צריך בפועל להפסיק להציק איש לרעו או לעדה או ציבור אחר
וכמובן שזה ברור ומוסכם
ואת הכאב של כל אחד וציבור מאיתנו צריך לתעל לכה"פ כמו שהוא אומר שנפסיק להציק, או נצמצם למינימום... וזה הולך יחד עם מבט חיובי על יהודים אחרים כמו שר' יונתן אומר
הסור מרע מחזק את העשה טוב, והעשה טוב את הסור מרע,
מי האיש החפץ חיים
יזכה לאלף השביעי

איש ירושלם
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ירושלם » 27 מרץ 2020, 16:04

תריג מצוות כתב:
27 מרץ 2020, 15:28
הוא התכוון למסקנות אישיות ויש כאלו שעדיין דופקים (עם המרפק כמובן) לחבר שלהם על החזה כשהם אומרים 'סלח לנו'.

נזכרתי שפעם בשלג הלך ראש ישיבת בריסק מרן הגאון האדיר ר' משולם דוד הלוי בן אלטא הענדל לרפו"ש יחד עם מישהו,
ותוך כך ששניהם הולכים בזהירות שלא להחליק הציב ר' דוד שאלה מוסרית נוקבת:
מן התימה מה שבענייני שמירת הגוף כל אחד משמר עצמו שלא יחליק ויינזק, ועל אחרים כמעט שאינו משגיח,
ואילו בשמירת טהרת הנשמה וענייני רוחניות כל אחד שומר השני מהחלקה, ולעצמו אינו חש מאומה??

איש אל רעהו
משתמש ותיק

שליחה על ידי איש אל רעהו » 27 מרץ 2020, 16:10

הנה ציטוט חמוד משיחה של משגיח מסויים בימים האחרונים:
נמצאו האשמים בקורונה אלה שלא הצביעו בבחירות
אנחנו צריכים לחשוב בעיקר על עצמינו מה זה עשה השם לנו, אז קודם דיברנו על המצב באופן כללי בעם ישראל, תחבורה ציבורית בשבת וכדומה, אבל יש פה דברים שממש מתאימים לעכשיו, צריך תמיד לחפש מה קרה בזמן האחרון כדי לקבל כזה עונש וכו', לא נעים להגיד ואני לא רוצה להוסיף שנאה חלילה, אבל כמו שאנחנו מבינים שעם ישראל הוא סיבת העונש יותר מאשר הגויים כי הם לא נחשבים אצל הקב"ה לכלום, גם בתוכינו בעם ישראל עצמו, הבני תורה והחרדים, הפשע הזה של "לא להצביע בבחירות" שבעצם היום רואים שהוא באמת גרם את המצב הזה, זה לא חטא שלא פגע, זה חטא שפגע, אם הם היו מצביעים בבחירות היה מצב אחרת לגמרי, זה מה שהיה חסר כמה עשרות אלפי קולות, שר' חיים אמר שא"א לסלוח על דבר כזה לעולם, זה בוודאי מעורר קטרוג עצום איך זה שמורדים ככה בקב"ה? זה מרידה ממש בגדולי הדור! אנחנו רואים בפרשת בשלח כשעם ישראל מרדו במשה ואהרן, "וירב העם עם משה" בא עונש של "אשר קרך בדרך", כשלא שמעו למרדכי היהודי אז בא עונש ע"י קרהו בן קרהו, וכשלא שומעים לגדולי הדור אז בא "קורונה" שזה אותו לשון ואותו שורש בדיוק.
הנה דוגמא חיה ו'בועטת' של חיזוק בבין אדם לחבירו.

תריג מצוות
יצירת קשר:

שליחה על ידי תריג מצוות » 27 מרץ 2020, 16:14

איש ירושלם כתב:
27 מרץ 2020, 16:04
תריג מצוות כתב:
27 מרץ 2020, 15:28

נזכרתי שפעם בשלג הלך ראש ישיבת בריסק מרן הגאון האדיר ר' משולם דוד הלוי בן אלטא הענדל לרפו"ש יחד עם מישהו,
ותוך כך ששניהם הולכים בזהירות שלא להחליק הציב ר' דוד שאלה מוסרית נוקבת:
מן התימה מה שבענייני שמירת הגוף כל אחד משמר עצמו שלא יחליק ויינזק, ועל אחרים כמעט שאינו משגיח,
ואילו בשמירת טהרת הנשמה וענייני רוחניות כל אחד שומר השני מהחלקה, ולעצמו אינו חש מאומה??

על זה נאמר 'דאג לרוחניות של עצמך ולגשמיות של האחרים'

שיתא אלפי
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיתא אלפי » 27 מרץ 2020, 16:20

מצאתי כתוב באוצר החכמה:

יצאתי היום לנשום אויר בטווח מאה מטר קרוב לבית ובס"ד שמעתי כמה שיטות ודעות מה זאת עשה השם לנו ובשל מי הסער הזה ומרוב עוונות ששמעתי רח"ל אמרתי לנפשי ברוך ה' שלא הסיר חסדו מאיתנו ולא כחטאינו גמל עלינו.

"הכל בגלל הפיאות הארוכות" אמרה השכנה עם המטפחת בשם כמה מגדולי ישראל זצ"ל
"הכל בגלל שלא מכבדים את הקשישים" אמר השכן הקשיש
"הכל בגלל שלא לומדים מוסר" אמר הבעל מוסר
"בגלל הגערערס" אמר השאוליסט
"בגלל שדיברו נגד ביסמדרש הגרא" אמר החברונער הצעיר
"בגלל הסמארטפוינים" אמר מי שאין לו
"בגלל שמפלים את המודרנים לרעה" אמר מי שיש לו
"בגלל שלא לומדים אליבא דהילכתא" אמר החזונאישניק
"בגלל שחסר בעמל התורה בעיון" אמר מי שלא אוהב ללמוד דף היומי
"בגלל הרדיפעס" אמר העצניק
"בגלל שהעצניקים לא הצביעו בבחירות" אמר שונא העצניקים
"בגלל שיש רשמים בישיבות" אמר הראש ישיבה שאין לו כסף לשלם להם
"בגלל שלא דואגים לבחורים הנושרים" אמר מי שמתפרנס מהם
"בגלל שעולים להר הבית" אמר השמרן
"בגלל שלא עולים" אמר המהפכן
"בגלל שלא לובשים תכלת" אמר בעל התכלת
"בגלל המחמירים" אמר המיקל
"בגלל המקילים" אמר המחמיר

ורק אני יודע את האמת
בשלי הסער הזה
הכל בגלל שאני לא מקיים כראוי את מצות הוכח תוכיח
לעשות מחאה כראוי בכל השכנים הרעים שלי
על כל עוונותיהם המזעזעים

HaimL
משתמש ותיק
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 156 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 27 מרץ 2020, 16:23

שיתא אלפי כתב:
27 מרץ 2020, 16:20
מצאתי כתוב באוצר החכמה:

יצאתי היום לנשום אויר בטווח מאה מטר קרוב לבית ובס"ד שמעתי כמה שיטות ודעות מה זאת עשה השם לנו ובשל מי הסער הזה ומרוב עוונות ששמעתי רח"ל אמרתי לנפשי ברוך ה' שלא הסיר חסדו מאיתנו ולא כחטאינו גמל עלינו.

ורק אני יודע את האמת
בשלי הסער הזה
על כל עוונותיהם המזעזעים
רגע, גם אצל הגויים מצויים כל האמורים בהך פרשתא?

מסיח לפי תומו
נתן תודה: 26 פעמים
קיבל תודה: 87 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מסיח לפי תומו » 27 מרץ 2020, 16:32

שיתא אלפי כתב:
27 מרץ 2020, 16:20
מצאתי כתוב באוצר החכמה:

ורק אני יודע את האמת
בשלי הסער הזה
על כל עוונותיהם המזעזעים

ובמקום אחר חכם אחד סיכם את העניין כך:

בקיצור, האנושות חטפה מכה כי השכן שלי לא בסדר!

מוחל וסולח
משתמש ותיק
נתן תודה: 190 פעמים
קיבל תודה: 53 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוחל וסולח » 27 מרץ 2020, 16:37

עשו לי, ויכול להיות שעוד יעשו לי.
אבל, אני יודע שמי שלא יעשה לי, הוא המקל, המחזיק במקל, זה הקב"ה.
אז רבונו של עולם, הריני סולח ומוחל לכל מי שהכעיס אותי והקניט אותי וביזה אותי, ופגע בי, בין בגוף, בין בממון, בין ברוחניות.
כי הכל מאיתך, ואני מקבל עלי בל"נ להוסיף ולהשתדל עוד באהבת ישראל, לא רק ישראל אנ"ש, אלא גם ישראל שחולקים עלי, ועושים לי.
ורבונו של עולם, שלח לנו את גאולתנו, ואת גאולת נפשנו.

איש ירושלם
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ירושלם » 27 מרץ 2020, 16:45

איש אל רעהו כתב:
27 מרץ 2020, 16:10
איך זה שמורדים ככה בקב"ה?
מעניין מאד, 
כל הנשמע והנעשה מפורקי העול ופריצי עמינו המגדירים עצמם "חילונים" אשר בעטו בתורה כפשוטו,
מחילול שבת בפרהסיה ועד חייבי כריתות ותועבות רבות כידוע לכל,
הכל דנים אותם לכף זכות, הרי באמת אי אפשר להיכנס לראש שלהם ולהבין את המצב שלהם,
ואדרבה, יש להגביר הכרת הטוב כלפיהם כל מה שהם טורחים ועושים מצוות וחסדים של אמת עם "גדולי הדור" ועמנו, 
ומסתמא זה יהיה ההצלה הסופית מהקורונה, בזה ובבא,     
אחרי שכבר הצבענו ל..
                                   ותרמנו ל..
                                                     ולא נושענו... 
איש אל רעהו כתב:
27 מרץ 2020, 16:10
זה מרידה ממש בגדולי הדור!
נו, זה כבר באמת דבר שאי אפשר לשאת, פשוט מרידה זה בדיוק!! אבל בדיוק הנקודה!!! הרבנים משלנו הם הם גדולי הדור וכל השומע לרב אחר הוא ממש "מורד" כמו שהיה "מרידה במלכות" הרי "מאן מלכי רבנן" .
ומאן רבנן?? מי שמשלנו!!! הם ה"מרדכי"!! הרי גם הוא היה "משלנו" והעונש היה על ש"מרדו" בו,
ונוסיף, מילא החילונים שעושים נגד התורה, זה הרי בלי כוונה להכעיס ומי יודע מה בלב האדם ואי אפשר לדון כלל,
אבל פה, חרדים, לא להאמין, "מורדים" ברבנים של הצד שלנו, טוב, אבל, נו, לא כדאי להוסיף שנאה, זה רק בשביל לדעת סופית על מה באה הקורונה.....  

שיתא אלפי
יצירת קשר:

שליחה על ידי שיתא אלפי » 27 מרץ 2020, 16:47

ידידים, תחרות הטפשות מכל הסוגים הללו מתקיימת כבר ששת אלפים שנה.
כל אחד רוצה להראות שהשני ניצח ??
כולנו מנצחים בזה אחד את השני כל בוקר

ועכשיו כל הגן ביחד ישירו כולם: לכה דודי לקראת כלה

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “הקורונה והשלכותיה - באספקלריא של תורה”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: ירושלמי_ירושלמי | 1 אורח