הצלחה עם השהות בבית

דיונים תורניים אקטואליים אודות מגיפת הקורונה והשלכותיה באספקלריא של תורה (וכן עדכונים נחוצים בלבד!)
בברכת "והסירותי מחלה מקרבך"
כללי הפורום
= בפורום זה ניתן להעלות דיונים תורניים אקטואליים בלבד =
העלאת דברים אחרים תיאלץ לחסום את המשתמש
עדכונים נחוצים ניתן להעלות בתת הפורום בלבד!

פותח הנושא
ברל
משתמש ותיק
נתן תודה: 14 פעמים
קיבל תודה: 100 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

הצלחה עם השהות בבית

שליחה על ידי ברל » 27 מרץ 2020, 08:04

לא זכור לי זמן שבו הייתי כל כך הרבה זמן עם ילדי דבר שמוסיף המון ומאתגר אשמח לעצות ורעיונות.
רוחניים וגשמיים

גבריאל פולארד
משתמש ותיק
נתן תודה: 734 פעמים
קיבל תודה: 233 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

Re: הצלחה עם השהות בבית

שליחה על ידי גבריאל פולארד » 27 מרץ 2020, 08:13

מלוקט מתוך יו"ד סי' רמו
ובו כ''ב סעיפים

א מִצְוַת עֲשֵׂה עַל הָאִישׁ לְלַמֵּד אֶת בְּנוֹ תּוֹרָה. וְאִם לֹא לִמְּדוֹ אָבִיו, חַיָּב לִלְמֹד לְעַצְמוֹ. וְע''ל סי' רמ''ו סָעִיף ו'.

ב הָיָה הוּא צָרִיךְ לִלְמֹד, וְיֵשׁ לוֹ בֶּן לְלַמֵּד, וְאֵין יָדוֹ מַשֶּׂגֶת לְהַסְפִּיק לִשְׁנֵיהֶם, אִם שְׁנֵיהֶם שָׁוִים הוּא קוֹדֵם לִבְנוֹ. וְאִם בְּנוֹ נָבוֹן וּמַשְׂכִּיל מַה שֶּׁיִּלְמַד יוֹתֵר מִמֶּנּוּ, בְּנוֹ קוֹדְמוֹ. וְאַף עַל פִּי כֵן לֹא (א) יִבָּטֵל הוּא.
[באר היטב] (א) יבטל. פי' שלא ילמוד הכל עם בנו אלא קצת עם עצמו. ט''ז:

ה מֵאֵימָתַי מַתְחִיל לְלַמֵּד לִבְנוֹ, מִשֶּׁיַּתְחִיל לְדַבֵּר מַתְחִיל לְלַמְּדוֹ: תּוֹרָה צִוָּה לָנוּ וגו' (דְּבָרִים לג, ד), וּפָסוּק רִאשׁוֹן מִפָּרָשַׁת שְׁמַע (דְּבָרִים ו, ד), וְאַחַר כָּךְ מְלַמְּדוֹ מְעַט מְעַט, עַד שֶׁיְּהֵא כְּבֶן שִׁשָּׁה אוֹ כְּבֶן (ד) שִׁבְעָה, וְאָז מוֹלִיכוֹ אֵצֶל מְלַמְּדֵי תִּינוֹקוֹת.

ח מַכְנִיסִים (ח) הַתִּינוֹקוֹת לְהִתְלַמֵּד, בֶּן חָמֵשׁ שָׁנִים שְׁלֵמוֹת, וּבְפָחוֹת מִכָּאן אֵין מַכְנִיסִין אוֹתָן. וְאִם הוּא כָּחוּשׁ, מַכְנִיסִין אוֹתוֹ בֶּן ו' שָׁנִים שְׁלֵמוֹת. הגה: וּמִכָּל מָקוֹם מִיָּד שֶׁיִּהְיֶה בֶּן ג' שָׁנִים שְׁלֵמוֹת מְלַמְּדִין אוֹתוֹ אוֹתִיּוֹת הַתּוֹרָה, כְּדֵי שֶׁיַּרְגִּיל עַצְמוֹ לִקְרוֹת בַּתּוֹרָה. (הָרַב אַבַּרְבַּנֵאל בְּפֵרוּשׁ לְאָבוֹת) .

באר היטב (ח) התינוקות. כתב הכל בו מתחילין לתינוקות מספר ויקרא לפי שאמר הקב''ה יבואו טהורים ויתעסקו בטהרות וכן נהגו עכשיו:

ט אֲפִלּוּ תִּינוֹק שֶׁאֵינוֹ מֵבִין לִקְרוֹת, לֹא יְסַלְּקוּהוּ מִשָּׁם אֶלָּא יֵשֵׁב עִם הָאֲחֵרִים, אוּלַי יָבִין.

י לֹא יַכֶּה אוֹתוֹ הַמְלַמֵּד מַכַּת אוֹיֵב, מוּסָר אַכְזָרִי, לֹא בְּשׁוֹטִים וְלֹא בְּמַקֵּל, אֶלָּא בִּרְצוּעָה קְטַנָּה.

יא יוֹשֵׁב וּמְלַמְּדָם כָּל הַיּוֹם וּקְצָת מֵהַלַּיְלָה, כְּדֵי לְחַנְּכָם לִלְמֹד בַּיּוֹם וּבַלַּיְלָה.

יב לֹא יְבַטְּלוּ הַתִּינוֹקוֹת כְּלָל, חוּץ מֵעֶרֶב שַׁבָּת וְעֶרֶב יוֹם טוֹב בְּסוֹף הַיּוֹם.

יג אֵין מְבַטְּלִין הַתִּינוֹקוֹת, אֲפִלּוּ לְבִנְיַן בֵּית הַמִּקְדָּשׁ.

יד אֵין קוֹרִין לַתִּינוֹקוֹת בְּשַׁבָּת מִתְּחִלָּה, מַה שֶּׁלֹּא לָמְדוּ, מִשּׁוּם טֹרַח שַׁבָּת. אֲבָל מַה שֶּׁקָּרְאוּ פַּעַם אַחַת, שׁוֹנִים אוֹתוֹ לָהֶם בְּשַׁבָּת.

גבריאל פולארד
משתמש ותיק
נתן תודה: 734 פעמים
קיבל תודה: 233 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי גבריאל פולארד » 27 מרץ 2020, 08:19

להתפלל עם הילדים כפי מה שהם נוהגים. ולשמש כגננת בזמן הזה- [חויה נחמדה מניסיון].
ללמוד איתם פרשת שבוע.
לספר להם סיפורים.
חידונים.
מבחנים קלים.

איש ירושלם
נתן תודה: 63 פעמים
קיבל תודה: 50 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ירושלם » 27 מרץ 2020, 10:49

לתועלת הציבור,
דבר ראשון, כשלומדים עם ילד יש להתכונן קודם ולהיות ערוכים למצב שהילד לא יתחבר לנושא שרחוק מעולמו ולכן כדאי להמחיש עם דוגמאות מעולמו, שמעתי אבא שמלמד את בנו את הענין של צום בכורות בערב פסח ונכנס לענין בכור לנחלה והנפל שנולד לשבעה או לתשעה והילד שאל 3 שאלות ולא קיבל מענה
"מה זה "נחלה"?"
"מה זה נולד לשבעה?"
"מה זה נולד לתשעה?"
האבא הממהר הודיע: "שאלות אח"כ"
כמובן שהילד התחיל לעשות קולות ושטויות והאבא התעצבן עליו וכו' וכו', כמה חבל!

ילדים אוהבים לשמוע ידיעות חדשות בכל תחום, צריך רק לדעת את השפה שלהם ולרתק אותם ע"י הסברים ברורים על כל מה שלומדים איתם.
למשל, "בכור זה הילד הכי גדול במשפחה, כן, נכון, כמו יונתן"

סמל אישי של משתמש

בן אהרון
משתמש ותיק
נתן תודה: 73 פעמים
קיבל תודה: 24 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן אהרון » 28 מרץ 2020, 21:52

פיילוט 0.4
נתן תודה: 48 פעמים
קיבל תודה: 29 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 29 מרץ 2020, 02:34

ברל כתב:
27 מרץ 2020, 08:04
לא זכור לי זמן שבו הייתי כל כך הרבה זמן עם ילדי דבר שמוסיף המון ומאתגר אשמח לעצות ורעיונות.
רוחניים וגשמיים
לא כתבת באיזה גילאים וכמה נפשות, אבל זה לא משנה כי כמוך מתמודדים כאן כמעט כולם עם כל הגילאים והמינים.
א. להוריד את רמת האחריות שלך לדאוג לכך שהם לא יהיו משועממים. הם אמורים להפעיל את עצמם. היום אנו גדלים בדור שהתרגל כל כך לא לדאוג בעצמו לצרכים שלו, עד כדי שבני הדור הזה יושבים מול המסך ואומרים לו: בדר אותי, הצחק אותי. ולא משנה באיזה גיל הם, ברגע שתוריד מעליך את ההרגשה שאתה זה שאמור להפעיל אותם, הם יחפשו בעצמם תעסוקה. ולפעמים עצם הורדת העול הזה מקילה על כולם, כי ככה אתה גם יותר נינוח כשאתה כן דואג להם.
ב. חלק את היום לשעות, תגלה שיש שעות שגם ככה הם תפוסים בתפילה, תהלים שאחרי התפילה, באוכל, וכמובן במקלחת ושינה. קח את השעות הריקות ותודיע להם ולעצמך בתחילת היום מה מתוכנן היום בכל שעה. לדוגמא (מקופיא, להבהרת העניין):
בשעה 9-10 משחקים עם אבא או עם אחד הדודים\ הבני דודים בטלפון משחקים כמו חי צומח דומם\אישיות\וכדו'.
בשעה 10-11 משחקים בבובות\פלימוביל\וכו', ואני רק משגיח מרחוק.
בשעה 11-12 צובעים דפים\עושים מבוכים\תשבצים\סודוקו\וכו'. הכל זמין להורדה ממקומות רבים ברשת. תוכל לפתוח אשכול מיוחד להעלאת קבצים לילדים ורבים יעלו אליו ממה שבידם.
בשעה 12-1 לומדים תורה\חוזרים\משניות בע''פ\הלכות שבת\בין אדם לחבירו\עניני פסח. לפי הגיל יש להכניס אותם לעניין.
ילד בגיל 10 כבר יכול להכין הגדה משלו עם פירושים שיעתיק מכל מיני ספרים. [אפשר לדוג' להדפיס לו את הטקסט של ההגדה עם שוליים רחבים לכתוב בהם את פירושו, אני הדפסתי השבוע לילדים סידור עם מה שהם אומרים בכיתה וזה ממש מושך אותם להשתמש בו. כמובן שכל אחד קיבל סידור על שמו בעימוד שהוא רוצה וכו', ראה כאן:viewtopic.php?f=15&t=9181]. גם בנות או ילדים קטנים יותר יכולים להכין ''הגדה'' משלהם, שאולי תתמקד יותר בחלק הויזואלי מאשר בהיגד, אבל תעסוקה תהיה גם תהיה.
1-2 ארוחת צהריים משותפת השתתפות חובה לכל בני המשפחה.
ברגע שיש תעסוקה ברורה לכל שעה ביום אז העול עליך קטן, וגם הילדים מרגישים שיש מסגרת כלשהיא שמכניסה אותם לקצב נוח יותר.
חשוב מאד שבתוך כל השעות האלו יהיה לכל ילד זמן פרטי רק שלו עם אבא\אמא\או אבא ואמא, למשחק, דיבור, או אפילו סתם חיבוק. הם לא ישכחו את הדקות האלה בתום הקורונה. וחשוב לא פחות שיהיה לאבא זמן פרטי מול הילדים שהפ רואים אותו יושב ולומד. ויש מעלה ללמוד לידם גמרא כמו בחור בישיבה קטנה - הוי אומר; לימוד במנגינה מלא חיות שנחקק בלב. גם את זה הם לא ישכחו.
ג. שתף אותם, כל חד לפום חורפא דיליה בעבודות הפסח. רק הזהר להרחיק חומרי ניקוי למיניהם מהילדים -פקוח נפש!
ד. מי שבגיל המתאים עשו עיתון קיר משפחתי עם בדיחות הוראות עקיצות ברוח טובה ושאר רמיזות ואף קטעי יומן מחופשת הקורונה. בפיקוח ועדה רוחנית בלבד.

זאת תורת
נתן תודה: 35 פעמים
קיבל תודה: 38 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי זאת תורת » 29 מרץ 2020, 02:55

אני התחלתי להכין בשביל הילדים שלי קלפים שאותם אני רוצה לחלק לדרבון על לימוד, תפילה וכיוצ"ב, [עם תגמול בסוף למי שישלים את הסידרה], אני מעלה כאן את מה שעשיתי לבינתיים, ואשמח מאד לקבל מציבור התלמידי חכמים כאן הערות והארות והוספות מועילות, הן על תוכן הדברים והן על הצד החיצוני, ובעז"ה בל"נ אעלה אח"כ את הסידרה המושלמת לתועלת הציבור שיוכל ג"כ להשתמש בזה.
(מצורף שתי קבצים, באחד התוכן ובשני הדוגמה של הקלפים).
קלפים השתלשלות.pdf
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

פיילוט 0.4
נתן תודה: 48 פעמים
קיבל תודה: 29 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 29 מרץ 2020, 03:17

זאת תורת כתב:
29 מרץ 2020, 02:55
אני התחלתי להכין בשביל הילדים שלי קלפים שאותם אני רוצה לחלק לדרבון על לימוד, תפילה וכיוצ"ב, [עם תגמול בסוף למי שישלים את הסידרה], אני מעלה כאן את מה שעשיתי לבינתיים, ואשמח מאד לקבל מציבור התלמידי חכמים כאן הערות והארות והוספות מועילות, הן על תוכן הדברים והן על הצד החיצוני, ובעז"ה בל"נ אעלה אח"כ את הסידרה המושלמת לתועלת הציבור שיוכל ג"כ להשתמש בזה.
(מצורף שתי קבצים, באחד התוכן ובשני הדוגמה של הקלפים).
קלפים השתלשלות.pdf

מדהים
בעבר עבדתי על קלפים בשביל התלמידים [למעשה טרם איסתעיא מילתא], מצאתי אז שיש תבניות מוכנות להורדה של קלפים, אולי יהיה לך לעזר.
ראה לדוגמא כאן (כאן סגור בנט פרי), אני לא יודע אם צריך אישור לשימוש אישי שלא על דעת להדפיס, אבל הדעת נוטה שדבר שנמצא ברשת הוא על דעת כן. אם ליבך נוקף בדבר תוכל להתקשר אליו מדובר ביהודי חביב שומר תומו''צ שמסתב שיתיר את הדבר.

אולי יהיה לך לתועלת כאן נמצא סדר הדורות הקצר לר'''ש בניזרי, קצר ויעיל. 
ספר ישיבתי יותר [וקצר יותר] בנושא הוא מבוא שערים להגרמ''צ ברגמן שליט''א, מומלץ בחום לכל בחור ישיבה ואברך.

תריג מצוות
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 41 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תריג מצוות » 29 מרץ 2020, 21:46

בלי להכנס לנידון של מחשב לילדים (שלדעתי כדאי למעט כמה שיותר)
יש באתר של קול חי סדר ליל פסח עם רבי אלתר, לדעתי זהו תחליף מצוין למה שהילדים היו מקבלים בגן
https://www.93fm.co.il/radio/394097/?ut ... ium=search

תיובתא
משתמש ותיק
נתן תודה: 308 פעמים
קיבל תודה: 167 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תיובתא » 29 מרץ 2020, 22:07

חלק פסיכולוגי חשוב בעיני הוא לדעת שהמקום המסורתי שלך ( אברך מתמיד, עמל לפרנסתו) שהורגלת אליו עד כה, השתנה ללא הכר ברצון הקב"ה. כעת הקב"ה רוצה שתהיה גננת, יזם פעילויות, מגשר, מפשר, טבח, בנאי מגנטים\פליימוביל, וכו' וכו' וכו'.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “הקורונה והשלכותיה - באספקלריא של תורה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] | 0 אורחים