מראית עין בפאלמויד

אחד התלמידים

משתמש ותיק
יש מכשיר בשם פאלמויד שיש בו הרבה תוכניות מועילות, שא"א להתחבר לאינטרנט ויש עליו הכשר מב"ד משמרת הקודש והחינוך.
זה טוב ללמוד ממנו או לומר תהילים באטובוס, השאלה אם יש לחוש שאנשים יחשוב שמשתמשים עם אייפון. פשוט שאין לנו לגזור גזירות מראית עין, וגם אם היה בכח שלנו לגזור למעשה צריך כל גדולי ישראל לגזור ומעולם נעשה, ומטעם זה פתחתי אשכול זה תחת שיתופי מידע בנושאים כלליים ולא במקום השייך לשאלות בהלכה. אבל למעשה צריך להיות חכם לא צריך להכניס עצמך לידי חשד.
השאלה למעשה אם זה חשש אמיתי או פחד שווא. יש לציין שיש על המכשיר מדבקה זהב של הב"ד, ואפשר לבקש מהמוכר לשים עוד מדבקה בצד השני של המכשיר.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
פותח הנושא
אין לי מידות מדוייקות, אבל זה עבה מרובע עם מסך קטן. הם אומרים במכשיר זה משום שאינו דומה למכשירים החדשים כמו אייפון וגלקסי למיניהם. השאלה אם זה מספיק. מי שעוסק בזה בודאי יודע להבחין ע"פ דקיות כאלו. אבל צ"ע לגבי סתם אנשים.
התועררתי לזה משום שלפני איזה חדשים למדתי באוטובוס ממכשיר פאלם. זה מכשיר מיושן, שמזמן החברה פשטה רגל. א"א לפאלם להתחבר לאינטרנט בשום אופן, עשיתי ניסיון ומחמת יושנו אינו תואם לחיבורים של היום. אבל היה אחד שראה וחשב שיש לי אייפון. וצ"ע אם הוא יוצא מן הכלל או יצא ללמד על הכלל כולו.

אריך

משתמש ותיק
אם באמת אנשים יחשדו בו איני חושב שצריך להגיע לגזירת חז"ל מסויימת על זה, והרי משנה שלימה שנינו שקלים פ"ג: לפי שאדם צריך לצאת ידי הבריות כדרך שצריך לצאת ידי המקום שנאמר (במדבר ל"ב) והייתם נקיים מה' ומישראל ואומר (משלי ג') ומצא חן ושכל טוב בעיני אלהים ואדם:

מה עוד שנוסף כאן גם שיקול של חילול ה' דומיא דהסוגיא דשלהי יומא, שכשרואים אברך עם צורת ת"ח מחזיק כזה דבר, נחלשת בעיני הבריות חובת הזהירות.

מבקש

משתמש רגיל
לי יש טבלט כשר עם מדבקה ואני משתדל מאד לא להשתמש בו בציבור (רק במקום שמכירים אותי ויודעים שזה כשר), אשמח לשמוע מאחרים שלא משתמשים במכשיר כזה שזה לא מחשיד ואוכל להתחיל להשתמש נורמלי.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
פותח הנושא
הראיתי המכשיר לכמה אנשים. רובם הכירו מיד שאינו אייפון אבל היו מעט שלא היה ברור להם. אחד שהיה קצת מבוגר ונראה מופקע ממחשבים וכדומה אמר שהוא ממש חשב שזה אייפון עד שהוסבר לו.

ה' רועי

משתמש רגיל
ברגע שתחדור למודעות שיש פלאפונים כשרים ויהיו הבדלים חיצוניים בולטים לא יהיה בזה משום מראית עין.
זה רק עניין של זמן.

מבקש

משתמש רגיל
אבקש לדעת מה דעתכם לגבי טבלט 7 אינץ אם יש בעיה?

צדיק נסתר

משתמש חדש
יש לי פאלמוייד, בישיבה שאסור בה פלאפונים, ובכ"ז זה מותר לחלוטין!!
אמנם רוב האנשים מכירים מייד שאי"ז ח"ו אייפון, ואף לא 'דומיו'. אך איכא כמה אינשי דלא ידעי...
ומפני חשש עינא בישא, אני משתדל לא להבליט את זה בציבור.
נ.ב.
המכשיר מעולה ומאד מועיל לי, בין ברוחניות ובין בגשמייות.

עזריאל ברגר

משתמש רגיל
ואם יחשדו בך שאתה חלילה שומע לרבנים שהתירו סוגים מסוימים של מכשירים חכמים?
הרי בדורנו אסור לשמוע לרבנים....

צדיק נסתר

משתמש חדש
עזריאל ברגר אמר:
ואם יחשדו בך שאתה חלילה שומע לרבנים שהתירו סוגים מסוימים של מכשירים חכמים?
הרי בדורנו אסור לשמוע לרבנים....
מחמת כך, אני דואג להשתתף בפורום זה, למרות שאי"ז לצורכי פרנסה...

יודע ספר

משתמש ותיק
לגבי עצם השאלה כנראה זה תלוי מאד במידות אורך ורוחב של המכשיר ומידות עובי וסוג זכוכית של המסך ועוד כמה שאלות שכבר נתחבטו בהם גאוני קמאי ואכמ"ל ורפוא"ש.

צדיק נסתר

משתמש חדש
יודע ספר אמר:
לגבי עצם השאלה כנראה זה תלוי מאד במידות אורך ורוחב של המכשיר ומידות עובי וסוג זכוכית של המסך ועוד כמה שאלות שכבר נתחבטו בהם גאוני קמאי ואכמ"ל ורפוא"ש.
ואכן, ה'מחבר' של הפאלמוייד, מבאר דאחד הטעמים שבחר באותו מכשיר דווקא, הוא, דאינו דומה לשאר מרעין בישין המכונים - 'דומיו'...
[וכן, שבאותו מכשיר אפשר לעקר את המרשתת באופן פיזי. וכו' וכו'].
ובוודאי שהמבינים בעם יידעו דאי"ז כלל חפצא דאיסורא, ואף יש בו מעט מן המסייע לדבר מצווה, ואכמ"ל...

אוהב שלום

משתמש ותיק
אברך אמר:
אני שמתי מדבקה גדולה עם ההכשר של ועדת הרבנים על הצד האחורי של המכשיר. מצו"ב למי שרוצה ג"כ להדפיס.
חותמת מאושר ועדת הרבנים.jpg

צדיק נסתר

משתמש חדש
חלק עליון תַחתִית