חסכון גדול, האם האברכים היו חייבים לעשות זאת מצד השבת אבדה?

בן של רב

משתמש ותיק
אברך שהולך לגור בקרוב באחיסמך שלח לי כתבה שמתארת את מה שהוא ועוד אברך עשו, ובכך חסכו הרבה כסף לציבור שהולך להתאכלס שם.
וחלקו (המשתמש בכל מחיר דוקא בחשמל כשר) היה כמעט מוכרח לשלם אלפי שקלים נוספים.

האם זו מצוה נחמדה שמתאימה לעסקנים נמרצים או חיוב דאורייתא של השבת אבדה?
ואם זה השבת אבדה, כמה צריך להתבטל בשבילו ?

(כמובן השאלה רק באופן שאין זה זקן ואינו לפי כבודו.
ולא רלוונטי מה דרגת החיוב של חשמל כשר כי תיאורטית אפשר לשבת בחושך). תמונה (163).jpg

ברל

משתמש ותיק
אני לא יודע באיזה משאבות מדובר שם אבל מהידוע לי משאבות לא מתחילות לעבוד רק בצריכה גבוהה של מים מה שלא קורה בשבת שאין מקלחות מכונות כביסה וכדו'

חגי פאהן

משתמש ותיק
לפני שעברתי לבניין עם משאבות הראו לי פסק (אאל"ט של גרש"ז אוירבך זצ"ל) שאין איסור לפתוח את המים. (מן הסתם משום שזה גרמא)

אחד מעיר

משתמש רשום
ברל אמר:
אני לא יודע באיזה משאבות מדובר שם אבל מהידוע לי משאבות לא מתחילות לעבוד רק בצריכה גבוהה של מים מה שלא קורה בשבת שאין מקלחות מכונות כביסה וכדו'

פלא גדול מהיכן 'שאבת' ידיעה כזו, כדאי לך להתנסות ולנתק את המשאבה לשבת אחת ולספר לנו על התוצאות...    

איש ווילנא

משתמש ותיק
אחד מעיר אמר:
ברל אמר:

פלא גדול מהיכן 'שאבת' ידיעה כזו, כדאי לך להתנסות ולנתק את המשאבה לשבת אחת ולספר לנו על התוצאות...    

לשיטתו מה אכפת לו לנתק את המשאבות 
ואכן בבנינים רבים נוהגים כן לנתק את המשאבות בשבת

ברל

משתמש ותיק
אחד מעיר אמר:
ברל אמר:

מהיכרות עם כמה וכמה בנימין כאלה בסביבתי נ"ב אני גר בעיר מעורבת כך שבאזורי יש בנינים רבי קומה 12-18 קומות ומשם ידעתי שאלתי חלק מחברי ששוכרים דירות בכאלה בניינים

אחד מעיר

משתמש רשום
איש ווילנא אמר:
אחד מעיר אמר:
ברל אמר:

לשיטתו מה אכפת לו לנתק את המשאבות 
ואכן בבנינים רבים נוהגים כן לנתק את המשאבות בשבת

אבל צריך לוודא שיש מישהו אחראי לזה ושח"ו לא ישכח כי זה פס"ר גמור
והעיצה הכי הגונה וראוייה בטח ליראי שמים זה מנגנון אוטומטי שאחראי לניתוק ולהפעלת בקר שבת מהסוג שמציעה (למשל) משמרת השבת

אחד מעיר

משתמש רשום
ברל אמר:
אחד מעיר אמר:
ברל אמר:

מהיכרות עם כמה וכמה בנימין כאלה בסביבתי נ"ב אני גר בעיר מעורבת כך שבאזורי יש בנינים רבי קומה 12-18 קומות ומשם ידעתי שאלתי חלק מחברי ששוכרים דירות בכאלה בניינים
במשאבות אינוורטר זה ודאי לא כך.
בכל מקרה צריך לעשות בדיקה ע"י מומחה, לוודא שלא נכשלים ח"ו בחילול שבת המוני 

חלק עליון תַחתִית