האם מותר לקרוא בשם חיבה ע"י קיצור השם ?

במבי

משתמש ותיק
הרא"ג בשבת י. מקשה שלעיתים לר' יוסף קוראים ר' יוסי ומסיים וקרוב שמדרך אהבה היו מקצרים בהשם או בקריאת בבלי נקרא יוסף ובירושלמי יוסי כמו בבלי אליעזר ובירושלמי ליעזר וכו' (מובא בסוף המסכת)
וא"כ משמע לכאורה שאין בעיה אך משום מה ברחוב ישנם עדות שמאד נזהרים מכך ולא מזמן בשיעור שמסרתי אמרתי שאין בעיה, נזדעקו מיד השומעים וחלחלה אחזתם ומיד אמרתי להם שאולי דווקא אם משאירים את אותו מספר אותיות כמו יוסף ליוסי.
ואומר לקוצרים ה' עמכם.

מכון קול יוסף

משתמש ותיק
הרה"ג בן ציון מוצפי כתב לשואל שאין לקצר שם כלל, עיין באתר דורש ציון מס' שאלה 24837
אפשר לשאול באתר, הוא ה'מרא דאתרא' לעניינים האלה אצל הציבור הספרדי (כמו מרן הגר"ח קנייבסקי אצל הליטאים).

דרומאי

משתמש ותיק
במבי אמר:
הרא"ג בשבת י. מקשה שלעיתים לר' יוסף קוראים ר' יוסי ומסיים וקרוב שמדרך אהבה היו מקצרים בהשם או בקריאת בבלי נקרא יוסף ובירושלמי יוסי כמו בבלי אליעזר ובירושלמי ליעזר וכו' (מובא בסוף המסכת)
וא"כ משמע לכאורה שאין בעיה אך משום מה ברחוב ישנם עדות שמאד נזהרים מכך ולא מזמן בשיעור שמסרתי אמרתי שאין בעיה, נזדעקו מיד השומעים וחלחלה אחזתם ומיד אמרתי להם שאולי דווקא אם משאירים את אותו מספר אותיות כמו יוסף ליוסי.
ואומר לקוצרים ה' עמכם.
מי זה הרא''ג? אם מדובר בר' אליהו גוטמכר מגריידיץ, הרי שהוא לא מחייב את הספרדים, וגם אצלנו לא בהכרח התקבלו כל דבריו.

מכון קול יוסף

משתמש ותיק
אני חשבתי רב אחאי גאון.
ובלי שום קשר זה לכאו' תשובה מתבקשת, כדאי שהשואל יביא מראי מקומות שיהיה אפשר לעיין.

במבי

משתמש ותיק
פותח הנושא
מכון קול יוסף אמר:
אני חשבתי רב אחאי גאון.
ובלי שום קשר זה לכאו' תשובה מתבקשת, כדאי שהשואל יביא מראי מקומות שיהיה אפשר לעיין.

אכן מדובר בר' אליהו גוטמכר אך הוא מוכיח זאת.
(דפי המפרשים בשבת דף י.)

דרומאי

משתמש ותיק
על כל פנים לא שייך לדון בזה לא איסור ולא היתר, ונהוג עלמא לקצר שמות כמו 'תמי' 'יוסי' 'שימי' 'דיתי' 'שולי' 'שבי' וכדומה.

עמוס חדד

משתמש רגיל
מכון קול יוסף אמר:
הרה"ג בן ציון מוצפי כתב לשואל שאין לקצר שם כלל, עיין באתר דורש ציון מס' שאלה 24837
אפשר לשאול באתר, הוא ה'מרא דאתרא' לעניינים האלה אצל הציבור הספרדי (כמו מרן הגר"ח קנייבסקי אצל הליטאים).

לא הייתי מקצין.

מכל מלמדי השכלתי

משתמש ותיק
מי שמקצר שם לא עובר על לאו ולא על ביטול עשה וגם אינו נכנס בארור. אם כן למעשה הדבר מותר גמור.

מה שכן. יש הסוברים שעל פי הקבלה ראוי להימנע. ומי שיש לו אחיזה בזה. ונהוג כך יבורך.

אין זה שונה משאר העניינים שעל פי קבלה יש להקפיד עליהם. ורובא דעלמא לא שמע אפילו את שמעם.

יאיר

משתמש ותיק
רק אציין שהסיבה הידועה לנהוג לקרוא בשם הרגיל והמלא (עפ"י הסוד)

היא כיון שקיצור השם והאותיות גורם למיעוט מזלו של האדם.

מכון קול יוסף

משתמש ותיק
עמוס חדד אמר:
מכון קול יוסף אמר:

לא הייתי מקצין.

במה הקצנתי? בכל ענייני ה'מיסטיקה' הוא הבר סמכא בציבור הספרדי, יעידו על כך כ170,000 שאלות(!) שנשאלו במערכת דורש ציון.

יאיר

משתמש ותיק
מכון קול יוסף אמר:
עמוס חדד אמר:
מכון קול יוסף אמר:

לא הייתי מקצין.

במה הקצנתי? בכל ענייני ה'מיסטיקה' הוא הבר סמכא בציבור הספרדי, יעידו על כך כ170,000 שאלות(!) שנשאלו במערכת דורש ציון.
שרק חלק קטן מהם בענייני מיסטיקה ושמות

יהודי

משתמש ותיק
העולה מכאן: פעם הבאה שספרדי ישאל משהו במיסטיקה, חובה קדושה להגיד לו שלא ישאל את הגר"ח שמיועד לאשכנזים אלא את הגרב"צ מוצפי שמיועד לספרדים.

מכון קול יוסף

משתמש ותיק
אוי איזה הקצנה, רק אמרתי שהוא מקובל אצלנו בדברים האלו כמו שהגר"ח מקובל אצל הליטאים, לא חשבתי שהמשפט הזה יצור תגובות כאלה, סליחה אם עוררתי דובים מרבצם.
(אין הכוונה לאנשים).

ור' יאיר יכול לשאול כל ספרדי מצוי על זה, אני סבור שרוב הציבור מרגיש את מה שאני מרגיש. ושים לב שמה ששולט שם באתר זה שאלות בהשקפה ולא בהלכה, הכל נגזר מהנ"ל.

מה שבטוח שהוא דעה חשובה ביותר בנושא השמות ויש להתייחס אליה בכובד ראש.

אגב, מישהו בדק בספרי הגר"ח קנייבסקי על זה?

יהודי

משתמש ותיק
ראיתי את התשובה של הגרב"צ שם, והוא כותב כמו שהביא הרב מק"י, מעניין שאינו מסביר שם את דבריו, הרבה פעמים הוא כותב שם את טעמו (אגב, יש שם בתחילת התשובות שם דברים חריפים מאוד שלו נגד איזה ארגון ולא הבנתי נגד מי).

מכון קול יוסף

משתמש ותיק
ר' יהודי, רואים שאינך מכיר את הרב מוצפי, זה ידוע שהוא תקיף בתשובותיו, וגם ברצונו מאריך וברצונו מקצר, זה הסגנון שלו, זה מצוי אצלנו.
אגב, מק"י זה קיצור מותר או לא...

יהודי

משתמש ותיק
דווקא ראיתי הרבה מתשובותיו, ואני מכירו אישית היטב, הרבה פעמים הוא מוסיף איזה מילה שזה עפ"י הסוד וכדו'.

מכון קול יוסף

משתמש ותיק
יהודי אמר:
דווקא ראיתי הרבה מתשובותיו, ואני מכירו אישית היטב, הרבה פעמים הוא מוסיף איזה מילה שזה עפ"י הסוד וכדו'.
טוב, איך אנחנו מצליחים כל פעם להסיט את האשכול ממסלולו... כישרון...

מורנו ורבנו

משתמש חדש
עכשיו יצא לאור הספר 'ברית ציון' של הרב מוצפי ונזכרתי באשכול ישן נושן זה
שם לאחר שבשנים האחרונות הפסיק לענות באתר על שמות הוא כתב כעין מדריך מה צריך שיהא בשם וכך יהא פטור מביטול תורה הרב שגורם השאלות הללו....
אגב, הספר בולל בתוכו אוצרות אדירים לדוג' סגולות לפקידה...
חובה בכל בית

פראנק

משתמש ותיק
מורנו ורבנו אמר:
עכשיו יצא לאור הספר 'ברית ציון' של הרב מוצפי ונזכרתי באשכול ישן נושן זה
שם לאחר שבשנים האחרונות הפסיק לענות באתר על שמות הוא כתב כעין מדריך מה צריך שיהא בשם וכך יהא פטור מביטול תורה הרב שגורם השאלות הללו....
אגב, הספר בולל בתוכו אוצרות אדירים לדוג' סגולות לפקידה...
חובה בכל בית

מעניין מה היה הניק בגלגול הקודם .....

חלק עליון תַחתִית