כשרויות קרנות הפנסיה

אפרים צבי

משתמש חדש
שלום וברכה
לכבוד חברי בית המדרש פורום לתורה הי"ו.
כאדם שעוסק לפרנסתו כעצמאי, אני מחויב ע"פ החוק חדש [הנקרא פנסיה לעצמאים] לפתוח קרן פנסיה עד סוף השנה האזרחית, [אחרת נקנסים ב 500 ש"ח] ברצוני לפתוח פנסיה בחברה שיש לה מסלול כשר, אך מבירור קצר שערכתי נתברר לי שישנם מספר ועדי כשרות הפועלים בתחום כשרות ההשקעות בשוק ההון [ה"ה העדה החרדית, גלאט הון, תשואה כהלכה, הרב דביר, ואלי עוד שאינם ידועים לי].
ברצוני לדעת מה ההבדל בין כ"א מהכשרויות מה הם הכללים עליהם הם מתבססים ומי הרבנים שעומדים מאחוריהם.
כמו"כ אשמח לקבל את המלצתכם היכן אכן כדאי לפתוח.

אברהם ישעיהו

משתמש רשום
בגדול יש שלוש גופי כשרות הנותנים כשרות לקרנות פנסיה: 'ועד הפיקוח של העדה"ח', 'ועד ההלכה גלאט הון', ותשואה כהלכה'.
ההבדלים בין העדה"ח לתשואה כהלכה הם בעיקר בשני דברים:
א. העדה"ח מאשרים להשקיע בתעודות סל, ואילו בתשואה כהלכה מחמירים כדעת הרבה פוסקים האוסרים השקעה בתעודות סל (גם אין להם צורך להשקיע בתעודות סל שנותנות תשואות יותר נמוכות, כיוון שהם משקיעים במניות כשרות באופון ישיר.
ב. בעדה"ח לא משקיעים במניות באופן ישיר, אלא רק באמצעות תעודות סל, ואילו בתשואה כהלכה משקיעים באופן ישיר במניות של חברות שאין בהם חשש ריבית חילול שבת ושאר איסורים.
ועד ההלכה של גלאט הון הוקם כדי לתת מענה לאלו שמחמירים שלא לסמוך על היתר עסקה (אלו שפותחים חשבון רק בבנק הדואר), והם משקיעים רק באג"ח מדינה ובאופציות (יש לציין שכל החברות שיש להם כשרות של גלאט הון, יש להם גם כשרות של העדה"ח, רק שבחברות אלו משקיעים כמו המדיניות המחמירה של גלאט הון).

להלן החברות שיש להם הכשר:
איילון (העדה החרדית, גלאט הון).
אינטרגמל (העדה החרדית).
אלטשולר שחם (תשואה כהלכה).
הלמן אלדובי (העדה החרדית).
הפניקס (העדה החרדית).
הראל (העדה החרדית, גלאט הון).
כלל (העדה החרדית).
מגדל (העדה החרדית).
מיטב דש (העדה החרדית, גלאט הון).
מנורה (העדה החרדית).
פסגות (העדה החרדית, גלאט הון).

לגבי המלצה איפה כדי לפתוח, אני לא יכול להמליץ, כיוון שמי שממליץ ואין לו רישיון יעוץ פנסיוני צפוי לקנס, אבל אני יכול לומר לך שאני באופן אישי פתחתי באלטשולר שחם, משני סיבות:
א. היא החברה עם התשואות הגבוהות ביותר לאורך כל השנים האחרונות.
ב. כיוון שבקרנות של 'תשואה כהלכה' הרווחים אמורים להיות הרבה יותר גבוהים (בקרנות האחרות הרכב הנכסים במסלולים הכשרים שונה באופן משמעותי מהרכב הנכסים במסלולים הכלליים, ואילו במסלולים של תשואה כהלכה, הרכב הנכסים במסלולים הכשרים הרבה יותר דומה למסלולים הכלליים (למעט מניות ואג"ח של חברות אסורות שהם כ 10-20% מהחברות).

למידע נוסף אתה יכול לקרוא במכלול (הויקפדיה הכשרה).
המסלולים הכשרים בקרנות החיסכון והפנסיה (המכלול)
ועד הפיקוח ההלכתי להשקעות ופיננסים שעל ידי בד"ץ העדה החרדית (המכלול)
ועד ההלכה להשקעות וקרנות גלאט הון (המכלול)
תשואה כהלכה (המכלול)

אהרן דוד

משתמש רגיל
כאחד שלמד את הנושא לאחרונה בכולל חשוב [תוך כדי לימוד הלכות ריבית] וקרא את כל החומרים בנושא [רבים הם מאוד] ושמע שיעורים מפי רבנים המומחים בנושא [מכל הכשרויות השונות, וכאן המקום לציין בדרך אגב שכשרות מכון כלכלה ע"פ ההלכה - הרב דביר לא קימת כהיום, אך אף הוא התיר השקעה ישירה במניות ע"פ הוראת מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל.]
יצא לי כדלהלן.
עיקר החששות בהשקעה בשוק ההון הם ההשקעות באג"ח קונצרני דהינו הלואות לחברות בריבית קצוצה, ולדעת רוב הפוסקים יש בזה איסור ריבית מדרבנן [עיין מנחת שלמה ח"א סימן כח, ומנחת יצחק ח"ו סימן עז ועוד] וכשאנו באים לבדוק את הפתרון של ועדות הכשרות השונים אנו מוצאים כדלהלן,
א] בהעדה החרדית קונים אגרות חוב של חברות שחתמו היתר עיסקא אצלם כגון הבנקים וכד' אך אינם מקפידים לרכוש דוקא מההנפקות או מחברות שחתמו על היתר עיסקא עם תנאי שמאפשר להפוך את ההלואה לעיסקא, ומכיון שכך יתכנו חששות שונים כפי המבוארים במאמר המצורף [מהרב לוין מב"ב].
ב] בגלאט הון בכלל לא סומכים על היתר עיסקא כללי ולכך אינם משקיעים כלל בענף דלהלן [מה שכנראה משפיע אף הוא על התשואות השליליות בקרנות שתחת פיקוחם].
ג] בתשואה כהלכה קונים אגרת חוב אך מהדרים לקנות רק אגחי"ם של חברות החתומים על היתר עיסקא עם תנאי מיוחד המאפשר להפוך הלואה לעיסקא או אגרות חוב ישירות בהנפקה [עם היתר עיסקא רגיל אף ללא התנאי] ובכך נפתרים כל החששות המובאים במאמר המצורף.

בנוגע לקנית מניות שם כבר הבעיה הלכתית רחוקה מאוד שע"פ מה שיצא לי דעת רוב הפוסקים להתיר קנית מועטת של מניות כל שלא מתאפשר לו להשפיע על החלטות החברה [ולא תלו את מדת הבעלות בזכות ההצבעה] כך שנראה שמעיקר הדין אין כל חשש להשקיע בכל סוגי המניות.

יש עוד חשש נוסף והוא הלוואות לעמיתים אך גם הוא לכאורה אינו קיים מכיון שכל החברות המנהלות חתומות על היתר עיסקא ושמעתי מפי הגר"ש רוזנברג שליט"א שמועיל להתיר אתת ההלואות כיון שנחשבים כשליחי העמיתים ומותנה בפרוש בהיתר עיסקא שכל ההלואות שעושים יהיו על דעת היתר עיסקא.

מצו"ב חוברת יפה בשם שוק ההון הלכה ומעשה הסוקרת את כל הכשרויות השונים וההבדלים ביניהם ובסוף מצורף מאמר שמסביר את כל המושגים השונים, מתוך מאמרים וחוברות רבים הנמצאים תחת ידי אני ממליץ מאוד על חוברת זו. [נראת כמזוהה עם כשרות תשואה כהלכה]

קבצים מצורפים

• השקעה באגרות חוב – החששות והפתרונות.pdf
    102.2 KB · צפיות: 47
  • חוברת שוק ההון הלכה ומעשה.pdf
    1.6 MB · צפיות: 68

יעבץ

משתמש ותיק
גם אני נמצא באלטשולר. אבל לא בטוח שיש להם מסלול פנסיוני כשר. מה שפתחו בזמנו היה קצבאות הילדים.
האם למישהו יש מידע בעניין, כלומר לא חסכון לכל ילד שהעסיק מאד את הציבור לפני תקופה, אלא חסכון פנסיוני/קרנות השתלמות?!

הספרייה

משתמש רשום
יעבץ אמר:
גם אני נמצא באלטשולר. אבל לא בטוח שיש להם מסלול פנסיוני כשר. מה שפתחו בזמנו היה קצבאות הילדים.
האם למישהו יש מידע בעניין, כלומר לא חסכון לכל ילד שהעסיק מאד את הציבור לפני תקופה, אלא חסכון פנסיוני/קרנות השתלמות?!
שבוע שעבר הגיע אלי למייל שיש להם גם קרן פנסיה,
ובקרוב ייפתח גם קרן השתלמות וגמל להשקעה.

קבצים מצורפים

• MADA.pdf
    4.9 MB · צפיות: 27

אהרן דוד

משתמש רגיל
באתר של אלטשולר מופיע במפורש שיש להם גם מסלול פנסיה הלכה, וגם קרן השתלמות אך של אג"ח ממשלות.
דרך אגב ראיתי באתר גמל נט שהתשואות של מסלול הלכה חיסכון לכל ילד באלטשולר שחם הינם הגבוהים ביותר מבין כל מסלולי ההלכה והניבו תשואה של 5.84, ולשם דוגמא המסלול הגדול ביותר בהלכה בהיקף הנכסים הוא של חברת פסגות ושם התשואה היא 4 אחוז בלבד פער של כמעט שתי אחוז שהינו משמעותי מאוד בתוך תקופה של פחות משנה [לשבר את האוזן, אם ישמר כזה פער התוצאה הסופית היא פער של כ 40 % בתוצאה הסופית של המסלולים.

אפרים צבי

משתמש חדש
פותח הנושא
האם מישהו יודע מי הם הרבנים העומדים מאחורי הגופים תשואה כהלכה וגלאט הון, [ובהעדה החרדית האם הוא כמו כשרות המאכלים שעומד תחת כל רבני העדה]

אהרן דוד

משתמש רגיל
א] גלאט הון מנוהל ע"י מספר אברכים ת"ח ממודיעין עילית ועומד תחת פיקוחם של בית הדין של הגר"ש ואזנר זצ"ל [הגרמ"ש קליין] ובי"ד של הגר"נ קרליץ [הגר"ש רוזנברג]
ב] תשואה כהלכה הוקם לאחרונה ע"י הגרש"ד גרוס מאשדוד יחד עם עוד כמה מגדולי הרבנים ועומד תחת פיקוח ועדת הרבנים תשואה כהלכה המונה את בתי הדין של רבני הקריות אשדוד מחזיקי הדת בעלזא, בי"ד הישר והטוב, בי"ד חניכי הישיבות, בד"ץ שערי הוראה [הגרש"א שטרן] בחוברת שי"ל על ידם מופיע מכתב מכמה רבנים חשובים שמעידים שהקרנות עומדים תחת פיקוחם.
ג] העדה החרדית בכשרות על תחום הפיננסים אינה נתמכת ע"י כלל רבני העדה וראב"ד העדה החרדית הרב שטרנבוך מתנגד לכשרות זו.[בעיקר מי שעומד מאחוריה ומבין מה נעשה שם הוא הרב קרליבך]

קבצים מצורפים

• קריאת הרבנים גלאט הון.pdf
    798.2 KB · צפיות: 19
  • תשואה כהלכה מכתבי רבנים ובתי דין.pdf
    1.5 MB · צפיות: 40

סופר

משתמש ותיק
אהרן דוד אמר:
ב] תשואה כהלכה הוקם לאחרונה ע"י הגרש"ד גרוס מאשדוד יחד עם עוד כמה מגדולי הרבנים ועומד תחת פיקוח ועדת הרבנים תשואה כהלכה המונה את בתי הדין של רבני הקריות אשדוד מחזיקי הדת בעלזא, בי"ד הישר והטוב, בי"ד חניכי הישיבות, בד"ץ שערי הוראה [הגרש"א שטרן] בחוברת שי"ל על ידם מופיע מכתב מכמה רבנים חשובים שמעידים שהקרנות עומדים תחת פיקוחם.
ובכללם הרב פנחס וינד שליט"א מרא דשמעתא דרבית.
ועוד נקודה שבתשואה כהלכה שמו דגש עליו, הוא שמירת שבת, שהכסף לא יהא מושקע במקומות מחללי שבת, שבזה אינו מועיל היתר עיסקא, ושמירת שבת שקולה כנגד כל התורה כולה.

אפרים צבי

משתמש חדש
פותח הנושא
אברהם ישעיהו אמר:
לגבי המלצה איפה כדי לפתוח, אני לא יכול להמליץ, כיוון שמי שממליץ ואין לו רישיון יעוץ פנסיוני צפוי לקנס, אבל אני יכול לומר לך שאני באופן אישי פתחתי באלטשולר שחם, משני סיבות:
ב. כיוון שבקרנות של 'תשואה כהלכה' הרווחים אמורים להיות הרבה יותר גבוהים (בקרנות האחרות הרכב הנכסים במסלולים הכשרים שונה באופן משמעותי מהרכב הנכסים במסלולים הכלליים, ואילו במסלולים של תשואה כהלכה, הרכב הנכסים במסלולים הכשרים הרבה יותר דומה למסלולים הכלליים (למעט מניות ואג"ח של חברות אסורות שהם כ 10-20% מהחברות).
[/url]
אשמח להבין שני נקודות.
א] מהיכן הנתונים שאלטשולר שחם היא החברה שהניבה את התשואות הגבוהות ביותר בשנים האחרונות, והאם יש לזה הסבר כל שהוא, כמו"כ אם זה נכון רק לתחום הפנסיה או גם בגמל וההשתלמות.
ב] מה פתאום שהמצב במסלולי ההלכה שבפיקוח תשואה כהלכה ישתנה מהמצב ביתר מסלולי ההלכה, ומי ערב לך שאכן הם יניבו תשואה גבוה יותר. [קראתי קצת בחוברת המידע אך אשמח למענה נרחב בשאלה הזאת].

יעבץ

משתמש ותיק
אפרים צבי אמר:
אברהם ישעיהו אמר:
[/url]
אשמח להבין שני נקודות.
א] מהיכן הנתונים שאלטשולר שחם היא החברה שהניבה את התשואות הגבוהות ביותר בשנים האחרונות, והאם יש לזה הסבר כל שהוא, כמו"כ אם זה נכון רק לתחום הפנסיה או גם בגמל וההשתלמות.
ב] מה פתאום שהמצב במסלולי ההלכה שבפיקוח תשואה כהלכה ישתנה מהמצב ביתר מסלולי ההלכה, ומי ערב לך שאכן הם יניבו תשואה גבוה יותר. [קראתי קצת בחוברת המידע אך אשמח למענה נרחב בשאלה הזאת].
א. המידע על תשואות קופות הגמל השונות נמצא בשפע במרחבי הרשת, עם השוואות מכל הסוגים. בקופת הגמל הלא כשרה שלהם הם משיגים בשנים האחרונות קרוב ל10% (מזכרון לא בדקתי כעת), שזה תשואה גבוהה ביותר.
ב. לגבי תשואות עתידיות, כמובן א"א לדעת ואסור ליעץ וכו', אני מאמין שאלו שמאמינים סבורים כי ככלל השקעה במניות מניבה תשואה גבוהה בהשקעה לטווח ארוך, כיון שבמסלולי הלכה יש חשיפה נמוכה למניות ממילא התשואה נמוכה. לכן אם תשואה כהלכה בוחנת מניות באופן אישי ומשקיעה בהם ניתן לצפות לתשואות דומות או קרובות יותר למסלולי מנייות רגילים. בנוסף כנראה אנשים מניחים שאם מומחי אלטשולר יודעים לנהל את הקופות שלהם באופן מוצלח הם יעשו זאת גם במסלול ההלכתי.
כתבתי כמובן בתור הדיוט ולא כמומחה.

אברהם ישעיהו

משתמש רשום
א] אתה יכול לראות גם בתמונה המצורפת [מעיתון דה מרקר], וגם בפנסיה נט שלאלטשולר היו את התשואות הגבוהות ביותר גם בשנה האחרונה, גם בשלש השנים האחרונות, וגם בחמש השנים האחרונות.
גם בקרנות הגמל וההשתלמות התשואות של אלטשולר הם מהגבוהות ביותר לאורך השנים כפי שניתן לראות בגמל נט.
הדבר פורסם בהרחבה בכלי התקשורת הכלליים, וזה הסיבה שכמחצית מהילדים בארץ, בחרו בתוכנית חיסכון לכל ילד של אלטשולר שחם, כמו כן גם בקופות גמל להשקעה [תוכניות החיסכון החדשות], קרוב למחצית מהכספים בארץ מתנהלים באלטשולר שחם.
לדעתי הסיבה לכך היא שבחברות הגדולות מנהלי ההשקעות מתחלפים כל כמה שנים, ולכן אין להם מדיניות השקעה עקבית, וגם שמה שמעניין את מנהלי ההשקעות זה רק התשואה בטווח הקצר שעל פייה נקבעים הבונסים שהם מקבלים, בשונה מכך באלטשולר מנהל ההשקעות הוא מר גלעד אלטשולר מבעלי החברה, שמנהל את ההשקעות שלה כבר עשרים שנה, ולכן לטווח הארוך הם מצליחים יותר, [אתה יכול לראות, שגם בילין לפידות שבעל החברה הוא מנהל ההשקעות התשואות יותר גבוהות מהממוצע לאורך השנים מסיבה זו].
ב] הסיבה שהמסלולים הכשרים של אלטשולר אמורים להניב תשואות יותר גבוהות מהמסלולים הכשרים האחרים היא, שהמסלולים הכשרים האחרים ההשקעות מתנהלות רק במוצרים עוקבים [תעודות סל ואופציות], ולכן יש להם פחות אפשרויות השקעה, והם גם לא יכולים לבחור את המניות המועדפות כמו שעושים בכל מסלול השקעה רגיל [בשביל זה אנחנו משלמים להם דמי ניהול, לזרוק כמה תעודות סל לקרן, גם אני ואתה יכולים], לעומת זאת במסלול הכשר של תשואה כהלכה, הרכב הנכסים דומה להרכב הנכסים במסלול הכללי [הם מחזיקים את אותם המניות שמנהלי ההשקעה בחרו למסלול הכללי, למעט את המניות של החברות האסורות להשקעה על פי הלכה], ולכן התשואות אמורות להיות דומות לתשואות של המסלולים הרגילים.
אתה יכול גם לראות בתוכנית חיסכון לכל ילד, שהמסלול הכשר של אלטשולר עשה תשואות הרבה יותר גבוהות מהתשואות של המסלולים הכשרים האחרים [דרך אגב, בעוד שהעברת קרן פנסיה כרוכה בקצת בירוקרטיה, להעביר את תוכנית חיסכון לכל ילד זה עניין של טופס אחד].
אתה יכול לראות בחוברת של תשואה כהלכה בעמודים 9-11 את השוואת התשואות של כל המסלולים הכשרים מול המסלול הכלליים מיום ההקמה שלהם עד היום [זה הדרך היחידה להשוואה אמיתית, אחרת תמיד יוכלו להגיד לך שקרן פלונית עשתה מהחמישי לספטמבר בארבע וחצי אחה"צ, עד השביעי בדצמבר בחמש ורבע, את התשואה הגבוהה ביותר :lol: ].
דבר נוסף שהתגלה לי מהחוברת, הוא כמה משמעותי פער אפילו של אחוז אחד בתשואה על הפנסיה שנקבל [תראה בעמוד 11], ידעתי קודם שיש לזה הרבה השפעה, אבל לא ידעתי שזה עד כדי כך [מאות אלפי עד מליוני שקלים - הבדל של עשרות אחוזים בקצבת הפנסיה], תודה לאהרן דוד שהעלה אותה לתועלת הרבים.

קבצים מצורפים

• השוואת תשואות כולל תשואה אקטוארית בעשר השנים האחרונות.png
    השוואת תשואות כולל תשואה אקטוארית בעשר השנים האחרונות.png
    312.2 KB · צפיות: 290

אברהם ישעיהו

משתמש רשום
יעבץ אמר:
אני מאמין שאלו שמאמינים סבורים כי ככלל השקעה במניות מניבה תשואה גבוהה בהשקעה לטווח ארוך, כיון שבמסלולי הלכה יש חשיפה נמוכה למניות ממילא התשואה נמוכה. לכן אם תשואה כהלכה בוחנת מניות באופן אישי ומשקיעה בהם ניתן לצפות לתשואות דומות או קרובות יותר למסלולי מנייות רגילים. בנוסף כנראה אנשים מניחים שאם מומחי אלטשולר יודעים לנהל את הקופות שלהם באופן מוצלח הם יעשו זאת גם במסלול ההלכתי.
כתבתי כמובן בתור הדיוט ולא כמומחה.
זה קצת לא מדויק, אחוז החשיפה למניות במסלולים הכשרים, זהה לאחוז החשיפה למניות במסלולים הכלליים [כ 30%].
כל ההבדל הוא רק בצורת החשיפה, שבמסלולים הכלליים [וכן במסלול הכשר של אלטשולר] משקיעים במניות פרטניות באופן ישיר, ואילו במסלולים הכשרים האחרים משקיעים במניות רק האמצעות תעודות סל ואופציות.
כך שיוצא שרמת הסיכון בכולם שווה [במפולות הקודמות בבורסה, תעודות הסל נפלו יותר מהקרנות שבחרו מניות], ואילו הסיכוי לרווח בקרנות הכשרות הרגילות, נמוך יותר.
צריך להיזהר שלא לבלבל בין רמת הסיכון, לאופן החשיפה [אתה יכול לראות בפנסיה נט, שיש כמות גדולה של כספים בכל רמות הסיכון, לעומת זאת במסלולים המנוהלים באמצעות תעודות סל [מסלולים פסיביים], יש כמות מזערית מהכסף, בלי קשר לרמת הסיכון.
דרך אגב יש כאלו שמנופפים בכל מני מחקרים מחו"ל הטוענים שבטווח הארוך המסלולים הפסיביים עושים יותר השקעה מהקרנות המנוהלות, אבל אין לזה שום קשר לעניינינו משני סיבות:
א] מדובר רק על קרנות נאמנות הגובות דמי ניהול מאוד יקרים [2-4%], כך שהסיכוי שלהם לעקוף בארבע אחוז את התשואה של תעודות הסל נמוך, לעומת זאת בקרנות הפנסיה אתה בכל מקרה משלם את אותם דמי הניהול, כך שוודאי שיש עדיפות לקרנות המנוהלות.
ב] המחקרים האלו נעשו בחו"ל ששם המדדים הרבה יותר גדולים ומגוונים, לעומת זאת בארץ המדדים קטנים ופחות מגוונים ולכן הם יותר מושפעים מעיוותים [אני אתן לך שני דוגמאות: א. התרסקות חברות התרופות הצניחה את המדדים, כיוון שהם היו חלק גדול מהם, לעומת זאת בארה"ב המדדים הרבה יותר מגוונים. ב. חברה בצרות מקנדה בשם מנקייד הנפיקה את המניות שלה בבורסה בישראל, והיות שהיא חברה גדולה ביחס למדדים בישראל, היא נכנסה אוטומטית למדד ת"א 125, כך נוצר מצב אבסורדי, שבעוד ששום משקיע פרטי לא השקיע אצלם אגורה שחוקה, המשקיעים דרך תעודות סל השקיעו שם כמאה מיליון דולר בעל כרחם, לעומת זאת בארה"ב נכללות במדדים רק חברות ענק, ואין כמעט מצב שעיוותים מסוג זה ישפיעו על המדדים].
ההוכחה הטובה ביותר היא תמיד המציאות. בשלש השנים האחרונות עשו מדד ת"א 35 ות"א 125 פחות מ2%, ואילו בקרנות המנוהלות התשואה הממוצעת הייתה 16%.

אפרים צבי

משתמש חדש
פותח הנושא
קצת מוזר לי לפי מה שאני רואה כאן בטבלה וכן בדקתי במי גמל נט, אכן אלטשולר שחם מובילה כמעט בכל הקטגוריות בתשואות, אך מה שהפתיע אותי זה חברת פסגות שהינה בתחתית רשימת התשואות כמעט בכל אחד מהקטגוריות, וזכור לי מהחוברת שראיתי שהוציאו גלאט הון בתקופת חיסכון לכל ילד שכתבו שפסגות היא החברה המשתלמת ביותר שהניבה תשואות גבוהות ואכן שמתי שם את כספי החיסכון של הילדים שלי וכעת לא דובים ולא יער, מישהו יכול להסביר לי מה באמת קורה כאן. ,
אשמח לדעת איך ניתן להעביר את החיסכון לכל ילד לאלטשולר כפי שנכתב למעלה במסמך אחד

קבצים מצורפים

• maygemelnet.png
    maygemelnet.png
    866 KB · צפיות: 268

אהרן דוד

משתמש רגיל
אברהם ישעיהו אמר:
א] אתה יכול לראות גם בתמונה המצורפת [מעיתון דה מרקר], וגם בפנסיה נט שלאלטשולר היו את התשואות הגבוהות ביותר גם בשנה האחרונה, גם בשלש השנים האחרונות, וגם בחמש השנים האחרונות.
גם בקרנות הגמל וההשתלמות התשואות של אלטשולר הם מהגבוהות ביותר לאורך השנים כפי שניתן לראות בגמל נט.
הדבר פורסם בהרחבה בכלי התקשורת הכלליים, וזה הסיבה שכמחצית מהילדים בארץ, בחרו בתוכנית חיסכון לכל ילד של אלטשולר שחם, כמו כן גם בקופות גמל להשקעה [תוכניות החיסכון החדשות], קרוב למחצית מהכספים בארץ מתנהלים באלטשולר שחם.
לדעתי הסיבה לכך היא שבחברות הגדולות מנהלי ההשקעות מתחלפים כל כמה שנים, ולכן אין להם מדיניות השקעה עקבית, וגם שמה שמעניין את מנהלי ההשקעות זה רק התשואה בטווח הקצר שעל פייה נקבעים הבונסים שהם מקבלים, בשונה מכך באלטשולר מנהל ההשקעות הוא מר גלעד אלטשולר מבעלי החברה, שמנהל את ההשקעות שלה כבר עשרים שנה, ולכן לטווח הארוך הם מצליחים יותר, [אתה יכול לראות, שגם בילין לפידות שבעל החברה הוא מנהל ההשקעות התשואות יותר גבוהות מהממוצע לאורך השנים מסיבה זו].
כסיעתא מצורף קישור לכתבה שהתפרסמה היום על שני בתי ההשקעות אלטשולר וילין לפידות רק שלילין לפידות אין מסלולים כשרים וחבל.

http://www.bizportal.co.il/capitalmarket/news/article/679054
אני גם בתחילה שמתי את כספי החיסכון לכל ילד בפסגות כי הוטעיתי במה שפרסמו שהמסלולים שלהם הם הביאו את התשואה הגבוה ביותר מה שהתברר כבלתי נכון, ואחרי שהבנתי שהפיקוח של גלאט הון מגביל את אפשריות ההשקעה ובכך מצמצם את הרוחים, ואני ביום יום נוהג כרוב עם ישראל וסומך על היתר עיסקא כללי [ולא גונב מהמדינה וד"ל] עברתי למסלולי אלטשולר הלכה וב"ה מוכיח את עצמו כבחירה נכונה.

אפרים צבי

משתמש חדש
פותח הנושא
ישכ"ח, היום העברתי באתר של אלטשולר את תוכנית החיסכון לכל ילד למסלול הלכה של אלטשולר, אכן התהליך פשוט, צרפתי גם טופס לניוד ע"י פקס ממלאים ואחר מכן לסרוק ולשלוח למייל: [email protected] או לפקס: 073-2462700. נראה לי שיש לצרף תעודות זהות של מקבל קצבת הילדים [האמא בד"כ] אף בנוגע לפנסיה התקשרתי למוקד ואמרו שיחזרו אלי תוך מספר ימים, בהזדמנות זו אודה לחברי הפורום החשוב על הסיוע והיעוץ הנכון.

קבצים מצורפים

• טופס-העברה-בין-מסלולים-סופי.pdf
    68.4 KB · צפיות: 16

עפר ואפר

משתמש ותיק
אולי אני לא מבין, אבל אינני מוצא כלל בגמלנט או באתר דה מרקר מידע על תשואות של קופת גמל של קצבת ילדים, נראה שכיוון שזה חדש אין עוד מידע.

עפר ואפר

משתמש ותיק
@אפרים צבי @אהרן דוד @אברהם ישעיהו , נראה שאתם מבינים בזה ע"כ אודה אם תעזרו לי
ראשית יש"כ על המידע בעניין אלטשולר,
והנה עשיתי כפי שייעצתם, ועברתי לפנסיה שלהם, (אפשר להצטרף באתר באופן מקוון),
אמנם יש לי שאלה בזה, כיוון שאחרי שהצטרפתי ראיתי בטפסים שדמי הניהול גדולים משמעותית,
בפנסיה שהייתי (מיטב דש), אחוזי דמי הניהול הם 2 מההפקדה ו0.25 מהצבירה, אבל באלטשולר זה 4 מההפקדה ו0.40 מהצבירה,
ולכאו' תמיד הייתי סבור, שהרי את התשואות אי אפשר לדעת, ורק את דמי הניהול אפשר לדעת, לכן זה הנתון היותר משמעותי,
מצד שני עדיין יש הפרש גדול באחוזים התשואה, וההפרש של דמי הניהול הוא משמעותי רק בהפקדות, וההפקדות זה הרבה פחות משמעותי מהמצטבר, א"כ אולי אפילו הכי עדיף אלטשולר?
וכן, האם אפשר להתמקח על דמי הניהול?
ומה אומרים על הקרן "חושן", שנראה שהתשואה שלה די קרובה לאלטשולר? האם מכיוון שהיא כשרה רק מטעם הבד"ץ היא פחות מהודרת מאשר תשואה כהלכה?
ובכלל, היכן מבררים דמי ניהול של כל הקרנות? כי בפנסיה נט מופיע "ממוצע דמי ניהול", ואותי מעניין כמה יקחו ממני ולא כמה הממוצע...

עפר ואפר

משתמש ותיק
ועכשיו שמתי לב שבכלל כל ההנחה שלכם שאלטשולר מרוויחים יותר, אינה בטוחה כלל, כי כנראה רק בשנה האחרונה הם הצליחו יותר, כי אלטשולר קיימת מינואר 2016, (ז"א רק שמכניסים בפנסיה נט את התאריך של ינואר 2016 ואילך מופיעה התשואה של אלטשולר), והנה בבדיקה מהתאריך של ינואר 2016, יוצא שאלטשולר הרוויחו הרבה פחות מחושן ומבטחים.
ורק בבדיקת 12 חודשים באחרונים בלבד, אלטשולר רווחיים יותר מכל האחרים, אבל בבדיקה היותר כוללת אין זה כך וכנ"ל. ואין טעם להחליט דווקא לפי ה12 חדשים אחרונים.

קבצים מצורפים

• החל מינואר 2016.pdf
    251.2 KB · צפיות: 8
  • 12 חדשים אחרונים.pdf
    246.9 KB · צפיות: 4

עפר ואפר

משתמש ותיק
שוב שמתי לב שרק מחודש אב תשע"ז עברה אלטשולר מהבד"ץ לתשואה כהלכה ולפי"ז מובן שרק את השנה האחרונה יש לבדוק. ועדיין צ"ת.

עפר ואפר

משתמש ותיק
עכ"פ בעניין החסכון לכל ילד הוא הערה נחוצה, כי הראשונים שהיו כשרים היו פסגות, והם עשו קמפיין רציני ורבים הצטרפו אליהם, והנה מתברר שהתשואה שלהם בינתיים היא הנמוכה ביותר, 3.1% בלבד!
לכן כדאי להכנס לאתר של אלטשולר ולעבור אליהם, הם הרוויחו עד היום 5.8% (!)
הנה אפשר כאן באתר https://easysend.as-invest.co.il/savings-child?rid=NYIS6A2uKCXK, למלא כמה פרטים וזהו. (צריך למלא עבור כל ילד בנפרד).
וגם מי שמקפיד על גלאט הון דייקא, אולי כדאי לעבור למיטב דש או הראל שהרוויחו מעל 4%.

וכמובן בזה לא שייך דמי ניהול כי המדינה משלמת את הדמי ניהול.

אהרן דוד

משתמש רגיל
בענין דמי הניהול כל החברות דרך האתר מציגים מחירים דומים ושם אין כל אפשרות מיקוח [לך תתוכח עם המחשב], אלא כשפונים לחברה בטלפון ומבקשים להצטרף הם שולחים סוכן הביתה ואתו דברתי על דמי ניהול והוא נתן לי פחות ממה ששלמתי קודם דהינו 2.5 מההפרשות ו0.2 מהצובר,[וכאן המקום להדגיש שבעיקר יש לשים דגש על דמי הניהול מהצובר ששם מצטברים סכומים משמועתיים] כמובן שלכתחילה הסוכן יציע לך יותר רק שצריך לומר שכך הציעו לך בחברה אחרת וכו' וככל ניהול משא ומתן.

להלן פרטי הסוכן שהצטרפתי דרכו [נחמד מאוד]
דניאל בן נון סוכן פנסיוני
אקוויטי פתרונות פנסיוניים
סוכנות לביטוח פנסיוני (2009), בע"מ
נייד: 054-7766383
פקס: 03-6880865
משרד: 03-5418822

אברהם ישעיהו

משתמש רשום
עפר ואפר אמר:
@אפרים צבי @אהרן דוד @אברהם ישעיהו , נראה שאתם מבינים בזה ע"כ אודה אם תעזרו לי
ראשית יש"כ על המידע בעניין אלטשולר,
והנה עשיתי כפי שייעצתם, ועברתי לפנסיה שלהם, (אפשר להצטרף באתר באופן מקוון),
אמנם יש לי שאלה בזה, כיוון שאחרי שהצטרפתי ראיתי בטפסים שדמי הניהול גדולים משמעותית,
בפנסיה שהייתי (מיטב דש), אחוזי דמי הניהול הם 2 מההפקדה ו0.25 מהצבירה, אבל באלטשולר זה 4 מההפקדה ו0.40 מהצבירה,
ולכאו' תמיד הייתי סבור, שהרי את התשואות אי אפשר לדעת, ורק את דמי הניהול אפשר לדעת, לכן זה הנתון היותר משמעותי,
מצד שני עדיין יש הפרש גדול באחוזים התשואה, וההפרש של דמי הניהול הוא משמעותי רק בהפקדות, וההפקדות זה הרבה פחות משמעותי מהמצטבר, א"כ אולי אפילו הכי עדיף אלטשולר?
וכן, האם אפשר להתמקח על דמי הניהול?
ומה אומרים על הקרן "חושן", שנראה שהתשואה שלה די קרובה לאלטשולר? האם מכיוון שהיא כשרה רק מטעם הבד"ץ היא פחות מהודרת מאשר תשואה כהלכה?
ובכלל, היכן מבררים דמי ניהול של כל הקרנות? כי בפנסיה נט מופיע "ממוצע דמי ניהול", ואותי מעניין כמה יקחו ממני ולא כמה הממוצע...
א. בנוגע לדמי הניהול:
כשמצטרפים דרך האתר תמיד דמי הניהול גבוהים (בכל החברות, החברות בונות על זה שמי שלא מתקשר ומנסה להתמקח,זה סימן שאין לו מודעות בנושא והם יכולים לגבות ממנו את המקסימום. בשביל לקבל דמי ניהול נמוכים צריך להצטרף דרך החברה או אחד הסוכנים שהחברה עובדת אתו. גם כשאתה מצטרף דרך החברה או סוכן, אתה צריך להגיד לו שבחברה אחרת הציעו לך דמי ניהול נמוכים,ואז הוא יתן לך גם דמי ניהול נמוכים.
אם כבר הצטרפת, אין לך מה להתקשר לסוכן, שכן אתה כבר רשום בחברה, אתה צריך להתקשר לחברה עצמה (*5054), ולהגיד שאם לא יורידו לך את דמי הניהול אתה תעבור חברה, כמעט בטוח שהם יעבירו אותך למחלקת שימור לקוחות שתוריד לך את דמי הניהול (למיטב ידיעתי אתה יכול לקבל באלטשולר דמי ניהול של 2.5 מההפרשה,
ו 0.2 מהצבירה אם יש לך פנסיה רגילה, אם יש לך כבר צבירה של כמה מאות אלפי שקלים, אתה יכול לקבל אפילו יותר נמוך.

ב. בנוגע לתשואות:

התשואות של השנה האחרונה כוללות גם את התשואות שהיו בזמן של העדה"ח (וכללי עד לפני כחצי שנה זה הייתה קרן קטנה של פחות ממיליון ש"ח, כך שאי אפשר להביא הוכחה מהתשואה אז). הקרן עברה לכשרות של 'תשואה כהלכה' בתחילת אוגוסט 2017, בדקתי בשבילך עכשיו באתר של אלטשולר, והתשואות של הקרן הכשרה מתחלת אוגוסט 2017 עד סוף הרבעון הראשון של 2018 (עד אז יש תשואות מפורטות לפי חדשים) היו : 4.04 ואילו התשואה של הקרן הכללית המקבילה הייתה: 4.08 זאת אומרת שהתשואה של הקרן הכשרה הייתה כמעט זהה לתשואה של הקרן הכללית (התשואה של הקרן הכללית המקבילה בשנת 2017 הייתה: 9.88, כך שאם הקרן הכשרה הייתה בכשרות של 'תשואה כהלכה' מתחלת השנה, הייה בה כנראה גם כן אותה תשואה בערך).
מצו"ב דוחות של תשואה מפורטת לפי חודשים מהאתר של אלטשולר, אתה יכול להשוות בעצמך.
מקווה שעזרתי.

קבצים מצורפים

• דוח-תשואה-לאפיקים-מקיפה-50-60.xlsx
    16.7 KB · צפיות: 4
  • דוח-תשואה-לאפיקים-מקיפה-הלכה.xlsx
    15.8 KB · צפיות: 5
  • תשואה-לאפיקים-מקיפה-50-60.xlsx
    14.5 KB · צפיות: 4
  • תשואה-לאפיקים-מקיפה-הלכה.xlsx
    14.3 KB · צפיות: 5

אפרים צבי

משתמש חדש
פותח הנושא
ישכ"ח לחברים היקרים על הדברים הברורים המגובים בנתונים.
ע"פ הדברים האמורים שמתי את ליבי וגילתי נתון מדהים!! הפער בין המסלולים של תשואה כהלכה למסלולים הכשרים הרגילים עלול לעמוד על פער של לפחות 3% וכגון אם בכל השנה שעברה [2017] היו משקיעים בקרן הפנסיה של אלטשולר שחם בצורת המתווה של תשואה כהלכה, התשואה היתה לכאורה אמורה ליהות זהה למסלול הכללי שהניב כ10% בעוד שהמסלולים הכשרים בשנה שעברה הניבו תשואה מרבית של עד 7.29 ויש שהניבו תשואה של 5.64 [פסגות הפרש של כמעט 50%]
להלן הטבלה

קבצים מצורפים

• השוואת מסלולי פנסיה כשרים 2017.jpg
    השוואת מסלולי פנסיה כשרים 2017.jpg
    227.4 KB · צפיות: 179

אהרן דוד

משתמש רגיל
לתועלת חברי בית המדרש דידן, קיבלתי בימים האחרונים הודעה מועד הכשרות תשואה כהלכה וזה תוכנה
"אנו שמחים לבשר שב"ה המסלולים כשרים החדשים של אלטשולר שחם נפתחו, והחל מהיום ניתן להצטרף אליהם.

המסלולים החדשים הם:

אלטשולר שחם השתלמות הלכה. (מספר קופה: 12256).

אלטשולר שחם חיסכון פלוס הלכה. (מספר קופה: 12257).

להלן מצוין קישור לאתר של אלטשולר מסלול הלכה https://www.as-invest.co.il/interstedin/categorywithrisk2

חלק עליון תַחתִית