לאיים על ביטול מנוי רק כדי להוריד המחיר

ההוא טייעא

משתמש ותיק
מדובר שגם אם לא יסכימו תמשיך את המנוי, והשאלה אם זה בגדר "מנהג הסוחרים" שמותר או מדובר בגניבת דעת, אשמח לשמוע דעתכם.

ההוא טייעא

משתמש ותיק
פותח הנושא
חייל של הרבי אמר:
מה זה 'מנהג הסוחרים'?
אולי הלשון בשולחן ערוך הוא "דרך הסוחרים" והכוונה שמשביח את מקחו יותר מדי והוא הדין אם כשרוצה לקנות הוא מזלזל הסחורה בבחינת "רע רע יאמר הקונה ואז יתהלל לו" שאין בזה איסור כי זה דרך מקח.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
אם הבנתי נכון, ההיתר של דרך הסוחרים הוא במקרה שהמוכר לכתחילה מבקש מחיר גבוה מדי, מתוך הבנה שהקונה הממוצע ירצה להתמקח. וכן הקונה, חושב שהמחיר באמת גבוה מדי, ואינו מוכן לקנות במחיר הזה כלל.

אבל כאן, המחיר שהחברה דורשת, הוא מחיר רשמי ומיועד לכל הלקוחות, וכמעט כולם משלמים בדיוק את הסכום הזה, כך שברור שהחברה לא מבקשת מחיר גבוה בידיעה שהקונה הממוצע יתמקח, אלא דווקא על דעת שהקונים יקנו במחיר הזה, וכנראה יש גם איזו מדיניות לגבי לקוח שמאיים לעזוב, להוריד לו את המחיר, כי כנראה ההפסד מרובה יותר כשהוא עוזב לגמרי.
וגם, הלקוח כאן, כמו שכתבת, מצד עצמו מוכן לשלם מחיר מלא, ורק 'מבלף' על החברה שהוא יעזוב.
לכן נראה שזה באמת גניבת דעת.
אם הלקוח באמת מרגיש נזק כלכלי מעיק מהחברה הזו, אולי יכול להחליט בלבו שהוא באמת יעבור לחברה אחרת אם לא יורידו לו במחיר, ואז יתקשר ויאיים בעזיבה.

s7178790

משתמש רשום
חייל של הרבי אמר:
וגם, הלקוח כאן, כמו שכתבת, מצד עצמו מוכן לשלם מחיר מלא, ורק 'מבלף' על החברה שהוא יעזוב.
צריך לחשוב טוב טוב אם זו גניבת דעת. כי החברה מכירה את כל הטריקים והשטיקים של הלקוחות, והיא לוקחת בחשבון שמדובר באיום סרק. היא לא קונה את האיום לגמרי, אלא חוששת לו. א"כ , אולי זה דומה למישהו שיאמר לחברה " אני לא אגלה לכם מה תוכניותי, אם לעזוב אם לאו, עכשיו ,איזה מחיר אתם יכולים להציע לי"

חייל של הרבי

משתמש ותיק
s7178790 אמר:
חייל של הרבי אמר:
צריך לחשוב טוב טוב אם זו גניבת דעת. כי החברה מכירה את כל הטריקים והשטיקים של הלקוחות, והיא לוקחת בחשבון שמדובר באיום סרק. היא לא קונה את האיום לגמרי, אלא חוששת לו. א"כ , אולי זה דומה למישהו שיאמר לחברה " אני לא אגלה לכם מה תוכניותי, אם לעזוב אם לאו, עכשיו ,איזה מחיר אתם יכולים להציע לי"
הוא מכניס להם לראש שיש חשש שהוא יעזוב (על ידי שהוא מבטיח שיעזוב), בה בשעה שאין שום חשש כזה במציאות. אלא הוא בוודאי יישאר. 
והאמת שאין פה רק גניבת דעת אלא שקר ממש.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
s7178790 אמר:
חייל של הרבי אמר:
לדבריך אולי מותר למוסכניק להמציא בעיות ברכב שאינן קיימות ולדרוש עליהן כסף, כי הרי הלקוח יודע שמוסכניקים כשהם אומרים שיש בעיה, אז או שיש באמת או שהם סתם משקרים כ'כדרך המוסכניקים', וכעת נותר ללקוח להחליט מה שיחליט.
אלא שוודאי שהמוסכניק כאן עושה איסור גמור, כי הוא סתם גורם ללקוח לחשוש לרכבו חשש שאינו קיים, ולהוציא כסף מיותר.

עדין

משתמש ותיק
נדרים ריש פרק ג נדרי זרוזין מותרין: היה מוכר חפץ ואמר קונם שאיני פוחת לך מן הסלע, והלה אומר קונם שאיני מוסיף לך על השקל, שניהם רוצין בשלשה דינרין. ע"כ.

חלק עליון תַחתִית