"קצת מקנאה בהם על המנהיג שהיה להם"

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.

איש מזרע אהרן

משתמש ותיק
אישה בשם פנינת ינאי, שאינה שומרת תורה ומצוות - פרסמה פוסט מצמרר על רקע פטירתו של גדול הדור, שר התורה הגר"ח קנייבסקי זצוק"ל. בפוסט היא מביעה את התחושה האמיתית שיש לה ביום האבל הזה, תחושה שצריכה לבעור בלבו של כל יהודי באשר הוא. 

מביטה הערב בציבור החרדי, היא פותחת וכותבת. באבל הכבד שנפל עליהם כולם יחד עם לכתו של גדול הדור הרב חיים קנייבסקי זצ"ל, שהיה ראש הזרם הליטאי אבל בשל גדולתו הצליח להפוך למנהיג הרוחני של כלל הפלגים ולחבר ביניהם. מביטה בו, ובבית הדל והצנוע שחי בו עד יום מותו, צמוד ללימוד התורה, ממנה לא מש, וממרחק כמה קילומטרים בלבד מהבית שלי ברמת השרון - אני קצת מתקנאה בהם.

מתקנאה על כך שלקבוצת בני אדם, יש מנהיג רוחני אמיתי וראוי בחייו. על כך שאותה קבוצת בני אדם ילכו מחר בהמוניהם ללוותו בדרכו האחרונה, לא בגלל שהיה עריץ שניצח במלחמות. לא בגלל שהיה פוליטיקאי חלקלק וחד לשון. אלא רק בגלל שהיה גדול בתורה, ידען גאון, מנהיג ופוסק הלכה ורק בגלל שאהב את ה׳ כל כך.

מסתכלת על הילדים שיראו מחר את האבל הכבד על האיש הזקן שהלך לבית עולמו. לא איש שנסע במכוניות מהודרות. לא איש שבנה לעצמו ארמון, גם לא כוכב רשת. אלא סבא צדיק שחי בדירת שני חדרים ישנה, בחיים כמעט סגפניים, עם ספרים שלמד וכתב בעצמו, שהיו מונחים על מדפי עץ עד לתקרה. בענווה, בצניעות. ושהיה פשוט מצויין באהבת ה' ולימוד התורה.

איזו דוגמא, איזה מסר, איזו הקניית ערכים. מנהיג רוחני להעריך ולאהוב. משהו שלנו, אין!

את הדברים כותבת ינאי על רקע סערה שנתגלעה בעולם החילוני, ולאור תגובות רבות על הפקקים הצפויים באזור המרכז - דבר שמשבש את יום העבודה שלהם.

מקבלת על עצמי כל פקק ועצירה של חופש התנועה שלי באהבה, ומאפשרת בכבוד גדול וערבות הדדית, להמונים המבקשים לכבד נשמה כל כך גדולה שעוזבת את העולם, בדרכה האחרונה להשתתף בהלוויתו. לו יכולתי, הייתי הולכת גם.

'הִגִּיד לְךָ אָדָם מַה טּוֹב וּמָה אלוקים דּוֹרֵשׁ מִמְּךָ כִּי אִם אַהֲבַת חֶסֶד וְהַצְנֵעַ לֶכֶת עִם אֱלֹהֶיךָ'. ושר התורה הרב קנייבסקי, כל כך הרכין ראש וקיים דרישת בוראו זו בכל יום ובכל שעה, ובזרועות הפתוחות בהן הוא מתקבל היום בשמים, נא היה לעם ישראל מליץ יושר.

יהי זכרך ברוך
, היא מסכמת. 

מיכאל ש

משתמש ותיק
אז תחשוב שוב,(ובלי לגרוע מתחושתך הקדושה האינסטינקטיבית שאני מבינה היטב) מה באו לומר בציטוט דבריה ומה ניתן לקחת.

מיכאל ש

משתמש ותיק
שמש מרפא אמר:
חבל שאנו נזקקים לפרורי ההערכה מאי אלו כותבים חילוניים, תחת שיגבה לבנו בדרכי ה'.
לצערי זו תופעה רחבה ונפוצה, שאחראים לה בעיקר הזבלונים ואתרי הביבין למיניהם.
זהו,שאנחנו לא נזקקים,ולא זו הנקודה.

שאר לעמו

משתמש ותיק
הקב"ה לא מפקח שכר שיחה נאה, אבל כאן פורום לתורה !!!! רבותי, להתאפס.
אנו משכימים והם משכימים. הרב היה סגפן? מה פתאום! הוא נהנה הנאה מלאה מהעולם הזה! וטוב לו לעולם הבא. לא היה מאושר ממנו יום יום שעה שעה.
בלעם אמר תמות נפשי מות ישרים. אך הוא לא היה מסוגל לכך שבשביל למות מות ישרים צריך לחיות חיים ישרים כ"א במעלתו.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
אף אחד לא מחפש הערכה מאף אחד.
יהודי' שאינה שומרת תורה ומצוות לע"ע,
מצליחה לצאת מהקופסא המגושמת של רמת השרון ולחוש כבוד אמיתי לתורה, למידות ישרות, לאהבת ה'.

מי שלא מתרגש מעניין זה כלל - שלא יתרגש! אני בתור יהודי, מתרגש ונעשה שמח כאשר יהודים מהרהרים בדברים קדושים הקרובים להרהורי תשובה.

מסתפק במועט

משתמש ותיק
שמש מרפא אמר:
אנו לא נזקקים . הם נזקקים . וראוי לציון שמתקיים ע"י אדם רחוק מתורה (כעדות המצטט)
אביי אמר כדתניא (דברים ו, ה) ואהבת את ה' אלהיך שיהא שם שמים מתאהב על ידך שיהא קורא ושונה ומשמש ת"ח ויהא משאו ומתנו בנחת עם הבריות מה הבריות אומרות עליו אשרי אביו שלמדו תורה אשרי רבו שלמדו תורה אוי להם לבריות שלא למדו תורה פלוני שלמדו תורה ראו כמה נאים דרכיו כמה מתוקנים מעשיו עליו הכתוב אומר (ישעיהו מט, ג) ויאמר לי עבדי אתה ישראל אשר בך אתפאריומא פו.

שמש מרפא אמר:
ממש כך!
לצערי גם העיתונות המפלגתית, בחרה לצטט את שלוחי דרבנן (הח"כים למינהם) ואת דעתם (שלדעתי די צבועה) על רבינו,
ולמרות שיש להם איזה משהו לומר בענין, אבל דעתו של ת"ח אחד שעסק ב'דרך אמונה' חשובה שבעתיים ומשמעותית עשרת מונים.

אין צריך לומר על 'קול חי' ודומיו, שמתמקדים בהיבט הפוליטי הצדדי מאוד של רבינו, ולא מסוגלים כלל להבין את מעלתו התורנית.

זה לא רק גיחוך
זו בושה וחרפה.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
שאר לעמו אמר:
אנו משכימים והם משכימים. הרב היה סגפן? מה פתאום! הוא נהנה הנאה מלאה העולם הזה! וטוב לו לעולם הבא. לא היה מאושר ממנו יום יום שעה שעה.

נראה לי שעניין זה הוא ברור לאותה כותבת.
רק היא דיברה בלשון הווה, 
מי שאינו מנצל את מעמדו בשביל עושר גשמי - נחשב סגפן בלשון היומיומית. ברור לכולם שהגר"ח זצ"ל הי' מאושר עד בלי די, ולא הסתגף בכוח, אלא פשוט עסק במה שעניין אותו.

מסתפק במועט

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
אין צריך לומר על 'קול חי' ודומיו, שמתמקדים בהיבט הפוליטי הצדדי מאוד של רבינו, ולא מסוגלים כלל להבין את מעלתו התורנית.
אם כבר מדברים על רדיו. ממש צרם שברמקולים בלוויה עצמה היה זמן מסויים שנשמע סיקור הלוויה מ'קול חי'. לא מבין..

חייל של הרבי אמר:
מצליחה לצאת מהקופסא המגושמת של רמת השרון ולחוש כבוד אמיתי לתורה, למידות ישרות, לאהבת ה'.

מי שלא מתרגש מעניין זה כלל - שלא יתרגש! אני בתור יהודי, מתרגש ונעשה שמח כאשר יהודים מהרהרים בדברים קדושים הקרובים להרהורי תשובה.
שמחת זקנתי מה חושבת חילוניה מרמת השרון, היא חסרת משמעות, בחלק שלדעתי הוא העולם.

ההתרגשות שלנו ממנה, דומה למי שמתרגש מאיזה דיעה של הוגה דעות שמתפעל מדתיותו של איזה סגפן הודי. ההתפעלות שלה לא נובעת מתפיסה יהודית של אלוקים מונותאיסטי ומתן תורה, אלא מחשיבה מטהפיזית שלא שייכת לדת וליהדות כלום.

חייל של הרבי

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
חייל של הרבי אמר:

ההתרגשות שלנו ממנה, דומה למי שמתרגש מאיזה דיעה של הוגה דעות שמתפעל מדתיותו של איזה סגפן הודי. ההתפעלות שלה לא נובעת מתפיסה יהודית של אלוקים מונותאיסטי ומתן תורה, אלא מחשיבה מטהפיזית שלא שייכת לדת וליהדות כלום.
בזה נישאר חלוקים (גם באותיות הקטנות).

עיקר ענייני להבהיר שלא חסר לנו ב'ויגבה לבו' ואין כאן חיפוש אחר כבוד משדות זרים. 

ראשון לציון

משתמש ותיק
יש כלל כזה שהאמת מוסכמת מכל צד.

כאשר רואים שמכל הצדדים מסתכלים על זה באותו הכיוון, זה אכן מחזק שזו האמת האמיתית.

ועוד לקרא

משתמש ותיק
חייל של הרבי אמר:

טוב מאוד שאתה מתרגש מהתעוררות של יהודיה שאינה שומרת תומ"צ
הטענה היא רק שהרבה פעמים הסיבה שמצוטטים דברים כאלו
נובעת מצורך כלשהוא שהחילונים יסכימו איתנו
ועל זה צריך למחות.

מיכאל ש

משתמש ותיק
רק אומר את זאת,בגילוי לב,שאני כן חושב שתוכ"ד הכתיבה והקריאה באשכול התחזקתי עוד קצת בידיעה ש"אין אנו זקוקים להסכמה ותמיכה, מלבד הסכמתו ית' ע"י תורתו הק' ועבדיו החכמים והצדיקים"(כלשון הרב חייל של הרבי).שכויח.

פינחס רוזנצוויג אמר:
שמש מרפא אמר:
ממש כך!
לצערי גם העיתונות המפלגתית, בחרה לצטט את שלוחי דרבנן (הח"כים למינהם) ואת דעתם (שלדעתי די צבועה) על רבינו,
ולמרות שיש להם איזה משהו לומר בענין, אבל דעתו של ת"ח אחד שעסק ב'דרך אמונה' חשובה שבעתיים ומשמעותית עשרת מונים.

זה לא רק גיחוך
זו בושה וחרפה.
באמת מדהים איך שבתוך הציבור החרדי, בהגדרה הרחבה שלו, אנחנו חיים בשתי פלנטות נפרדות בענין הזה.
יש את "ר' חיים קנייבסקי" של הבית מדרש, שם מבינים את הניואנסים, מבינים מה בדיוק "דרך אמונה" בא לחדש, מה ההפתעה בנחל איתן ובטעמא דקרא והקונטרס על ברכות נדירות ובגדי כהונה וכו' וכו' וכו', ואיפה המקום של הגר"ח בתוך העולם התורני בכלליות, יודעים לסווג נכונה את הנהגות הגר"ח היחודיות שהברכות וכדומה תופסות שם חלק מסוים ואולי לאו דוקא עיקרי (ומבינים היטב גם את חלקה של הרבנית בת שבע ע"ה בענין), את התקיפות שלו ביחס להנהגות החזון איש - לדוגמא, ועוד כיוצא בזה, ומעריכים את "ר' חיים קנייבסקי" האמיתי בצורה שבה כל מי שהכיר אותו הכיר אותו עד לפני עשרים שנה (ומרן ר' חיים היה נערץ בתוך בתי המדרשות המכובדים של כלל הציבור ולא רק בכולל חזו"א גם לפני עשרים ושלשים שנה ויותר, כזכור לכל מי שהיה אז בגיל שיש לו מה לזכור ממנו).
ויש את "ר' חיים קנייבסקי" של הרחוב, (גם החרדי), שם מפמפמים אמירות שדופות על ר' חיים "מנהיג הדור", "בעל חכמה נדירה", "בקיאות מדהימה" "שר התורה" ושאר ירקות בלתי מחייבות ובלתי מבינות.
מי יודע אם המותג "ר' חיים קנייבסקי" הרחובי לא השתלט עלינו בבית מדרש פנימה, ודמותו של מרן ר' חיים כמו שהיא התטשטשה מעט וקהה רושמה במרוצת השנים האחרונות, (וזה נוגע לאשכולות הסמוכים המאוכזבים מתחושת יובש ואפטיות מסוימת שלא כראוי בעת פטירת גברא רבה).

חידוד

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
שמש מרפא אמר:
ממש כך!
לצערי גם העיתונות המפלגתית, בחרה לצטט את שלוחי דרבנן (הח"כים למינהם) ואת דעתם על רבינו,

זה לא רק גיחוך
זו בושה וחרפה.
מצטרף בכל פה.

אין חכמה

משתמש ותיק
צ֣וּר חֻצַּבְתֶּ֔ם אמר:
מי יודע אם המותג "ר' חיים קנייבסקי" הרחובי לא השתלט עלינו בבית מדרש פנימה, ודמותו של מרן ר' חיים כמו שהיא התטשטשה מעט וקהה רושמה במרוצת השנים האחרונות, (וזה נוגע לאשכולות הסמוכים המאוכזבים מתחושת יובש ואפטיות מסוימת שלא כראוי בעת פטירת גברא רבה).
ואולי אולי ,
[ואני מקווה שזה לא חריף מידי]
אצל כמה בתת ומעל ההכרה הופיעה המחשבה הנוראה , שודאי וי לארעא דישראל שאבדה גברא רבא, וכמה יש לבכות ולהתאבל על הרעה הגדולה הזו
אבל ברוך המקום שעקר וכו' 

איש מזרע אהרן אמר:
אישה בשם פנינת ינאי, שאינה שומרת תורה ומצוות - פרסמה פוסט מצמרר על רקע פטירתו של גדול הדור, שר התורה הגר"ח קנייבסקי זצוק"ל. בפוסט היא מביעה את התחושה האמיתית שיש לה ביום האבל הזה, תחושה שצריכה לבעור בלבו של כל יהודי באשר הוא. 

היכן קראת את הפוסט?

צילותא דשמעתתא

משתמש רגיל
איש מזרע אהרן אמר:

וואטספ לתורה?
https://www.tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=21&p=517921#p517921

צילותא דשמעתתא אמר:
איש מזרע אהרן אמר:

וואטספ לתורה?
https://www.tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=21&p=517921#p517921

https://www.tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=45&t=29472&p=517029#p517029

מאור עינים

משתמש ותיק
אין חכמה אמר:
צ֣וּר חֻצַּבְתֶּ֔ם אמר:
ואולי אולי ,
אצל כמה בתת ומעל ההכרה הופיעה המחשבה הנוראה , שודאי וי לארעא דישראל שאבדה גברא רבא, וכמה יש לבכות ולהתאבל על הרעה הגדולה הזו
אבל ברוך המקום שעקר וכו' 
כמה נאה לך שמך,
הַאֵ֥ין ע֛וֹד חָכְמָ֖ה וכו' אָבְדָ֤ה עֵצָה֙ מִבָּנִ֔ים נִסְרְחָ֖ה חָכְמָתָֽם. [ירמיהו מט']
אין לי איך לומר את זה יותר בעדינות,

אין חכמה

משתמש ותיק
מאור עינים אמר:
אין חכמה אמר:
צ֣וּר חֻצַּבְתֶּ֔ם אמר:
ואולי אולי ,
אבל ברוך המקום שעקר וכו' 
כמה נאה לך שמך,
הַאֵ֥ין ע֛וֹד חָכְמָ֖ה וכו' אָבְדָ֤ה עֵצָה֙ מִבָּנִ֔ים נִסְרְחָ֖ה חָכְמָתָֽם. [ירמיהו מט']
אין לי איך לומר את זה יותר בעדינות,
לא אגיב לך ולחבריך
כי אני מאמין שגם אתם מבינים מה שכתבתי
אני , בניגוד אליכם ,יודע להעריך את חכמתם של ברי הפלוגתא שלי
רק חבל שזה לא כואב לך ולשאר חבריך למפלגה 

לבית דוד

משתמש חדש
אולי מקור הדואליות אצלינו נובעת מהקושי להפריד בין ר' חיים קניבסקי, מתמיד הדור, בעל הדרך אמונה וכו' זיע"א
לבין ר' חיים קניבסקי בע"מ שהיא חברה מסחרית לכל דבר ומשווקת על ידי כל מיני וכו', שתפסו טרמפ

יענקלה המשיב

משתמש ותיק
אין חכמה אמר:
צ֣וּר חֻצַּבְתֶּ֔ם אמר:
ואולי אולי ,
אבל ברוך המקום שעקר וכו' 
חס ושלום 
הבנתי היטב כוונתך
ועכ''ז כדאי היה שיתדרדר המצב אפילו יותר ובלבד שצדיק זה ימשיך לחיות בתוכנו 

אין חכמה

משתמש ותיק
יענקלה המשיב אמר:
אין חכמה אמר:
צ֣וּר חֻצַּבְתֶּ֔ם אמר:
ואולי אולי ,
אבל ברוך המקום שעקר וכו' 
חס ושלום 
הבנתי היטב כוונתך
ועכ''ז כדאי היה שיתדרדר המצב אפילו יותר ובלבד שצדיק זה ימשיך לחיות בתוכנו 
גם מי שמת אביו מברך על הירושה שנפלה לו
אף שהיה עדיף שיחיה שנים רבות

רימון

משתמש ותיק
גם אני כשראיתי העיתון בתיבת דואר, ודפדפתי בו, הרגשתי כנ"ל, שכאילו אנחנו זקוקים שה"שלוחי דרבנן" ימשיכו להגיד לנו מי זה ר' חיים זצוק"ל, והרגשתי כאילו יש נסיון להמשיך לשלוט על הגר"ח, שאצלינו הוא מרן בעל הדרך אמונה, אשר כל רז לא אניס ליה, כו', וב"ה אני לא צריך שום יו"ר של שום ארגון, ושום חבר כנסת, להסביר לי מי הוא היה.
כיוצא בו, היה לי ספיקות מה יעשו הצדקות שהתפרנסו ממנו, ומצאתי שכעת יש חובה חדשה לתרום כפי הגמט' של "שמריהו יוסף חיים קנייבסקי" לצדקה..., וכל מי שיכול שיתרום אלף דולר לצדקה על שמו...
[אבל אם זה לא די, כעת ראיתי ב'כל רגע' שהח"כים מסבירים כמה ההגבלות של קורונה היה חשוב בעיני הגר"ח..., ואיך הוא דאג לבטל לימודים מתי שהיה צורך, רק לא רצה לבטל לגמרי. אין גבול כמה אפשר לשקר???]

שמעון רבינוביץ

משתמש ותיק
פינחס רוזנצוויג אמר:
חייל של הרבי אמר:

יש בדבריך הרבה מן הצדק, אך שים לב שההערכתה היא אלינו על היחס שאנו נותנים לבן אדם כזה, לא על ר' חיים עצמו, וא"כ זהו קידוש השם גדול, וראוי לשמוח בזה.
[כשמעריכים סגפן הודי - מעריכים אותו בעצמו]

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חלק עליון תַחתִית