ביאור בענין שמחת תורה

תלמיד חבר

משתמש ותיק
יש לי ביאור קצר בעניין שמחת תורה  שחשבתי עליו בחג אין לי מקורות אבל כך נראה לי לומר.
כתוב כבר שעניין השמחה זוהו החיבור של האדם למה שהיה חסר בו וכך הוא מגיע לשלימותו כמו שכתוב ושימח איש את אישתו שזה עניין שיחבור האדם אל אשתו עד שיהיו לבשר אחד הוי אומר שעניין השמחה הוא התחברות למה שהיה חסר בנו וע"י השמחה האדם משלים את עצמו בחסר שלו.
לפי"ז הייתי רוצה לומר שהרי בתפילה אנחנו מבקשים ותן חלקינו בתורתך בהסתכלות ראשונה נראה שלכל אחד מאיתנו יש חלק בתורת ה' ואנו מבקשים אותו מהקב"ה שיתן אותו לנו.
אבל נרטה לי לומר שהבקשה היא שונה שאנו מבקשים שיתן לנו הקב"ה את החלק שבנו שנמצא בתורה ואילולי החלק הזה אנו חסרים כיון שלכל אחד מאיתנו יש חלק שבו שנמצא בתורה והוא צריך לבר ביניהם.
וזוהו השמחה בשמחת תורה עושה לנו מחברת בינינו לבין החלק שבנו ששייך בתורה ע"י השמחה.
אם למישהוא יש מקור לדברים אני אשמח לשמוע. הדברים מחודשים אבל נפלאים.

נבשר

משתמש ותיק
תלמיד חבר אמר:
לפי"ז הייתי רוצה לומר שהרי בתפילה אנחנו מבקשים ותן חלקינו בתורתך בהסתכלות ראשונה נראה שלכל אחד מאיתנו יש חלק בתורת ה' ואנו מבקשים אותו מהקב"ה שיתן אותו לנו.
אבל נראה לי לומר שהבקשה היא שונה שאנו מבקשים שיתן לנו הקב"ה את החלק שבנו שנמצא בתורה ואילולי החלק הזה אנו חסרים כיון שלכל אחד מאיתנו יש חלק שבו שנמצא בתורה והוא צריך לבר ביניהם.
יפה הפי', אבל נראה לי שברמה של הפשט "ותן חלקינו בתורתך" חלק לא הכוונה משהו מסוים ששייך לי, אלא כמו "חלקת קבר" "חלקי ה' אמרה נפשי" לחלק שלי לענייני וכדו' היינו כמו המציאות שלנו תהיה בתורתך, אין לי הגדרה ברורה אבל היינו המציאות שלנו תהיה בתורה.

חלק עליון תַחתִית